Според Европа е изгодна сделката с „Боташ“, каза Росен Христов.
Докато премиерът Николай Денков обяснява, че договорът между „Булгаргаз – Боташ“ е фатален за България, в Европа смятат, че е изгоден и можем да придобием предимство в търговията с газа. Така бившият енергиен министър в служебния кабинет Росен Христов коментира разследването на сделката от ЕК по Nova News.
По думите му служебният кабинет е успял да накара „Лукойл“ да се регистрира в България и да започне да плаща данъци, докато предходни правителства само са говорили как ще го направят.
По наше време платиха авансово 150 млн. лв., каза Росен Христов.
По негови думи на Русия не може да се разчита на сигурност, затова служебното правителство е увеличило капацитета на терминала в Александруполис и е сключило договор с „Боташ“ за достъп до тяхната инфраструктура. Така вече можехме да доставяме неруски газ на нормални цени, които бяха постигнати чрез публични търгове, допълни бившият министър.
КЕВР
Какви количества природен газ ще бъдат пренасяни през газопреносната мрежа “Боташ” и на каква цена, КЕВР още не знае. Очаква се яснота да има, когато бъдат подадени заявленията от “Булгаргаз”. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов.
“Не сме усетили споразумението с “Боташ” в цената на природния газ. За месец септември няма количества, които ще бъдат пренасяни през газопреносната мрежа на „Боташ“. Как ще продължи в бъдеще и дали такива такси по някакъв начин участват ние ще разберем от заявленията, които ще ни бъдат подавани ежемесечно от „Булгаргаз“.
Хранилката на „Лукойл“
По думите на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС на хранилката имало председатели на ПГ, членове на кабинета и министри
Добрев показа документ, според който от 31 октомври тази година правителството трябва да започне да събира пари от “Лукойл”. Според него това трябва да бъдат близо 3 млн. лв. на ден.
“Това са въпросните 73 стотинки. Ето тези текстове не искат колегите управляващи да приемат, защото те нарушават финансовия интерес на “Лукойл” и то с 3 млн. лева на ден”, каза още Добрев.
Според гласуваното през януари “Лукойл” трябва да внася 70% от печалбата във фонда за енергийна сигурност. От този фонд средствата трябва да се връщат на българските граждани, каза още депутатът.
Спор за работата на НС
Текстовете за “Лукойл” са написани на коляно. Това заяви лидерът на “Продължаваме промяната” Кирил Петков по време на извънреден брифинг на коалицията в Народното събрание”.
“Последни дни от предизборната кампания на местните избори. Едни обещават да събират милиони от “Лукойл”. Други – да намалят цените на горивата. Но ние по друг повод свикваме тази пресконференция. Това спиране на работата на НС за периода на предизобраната кампания, беше по предложение на господин Бойко Борисов. Ние приехме като много основателен аргумента, че не би трябвало да се използва парламентарната трибуна за предизборна кампания и спекулации. Но сега има предложение в петък, последния ден от кампанията да бъде свикано извънредно заседание на НС. Ние сме против това именно заради аргумента, че парламентарната трибуна не трябва да се използва за предизборна кампания”, заяви Атанас Атанасов.
От ПП-ДБ настояха Росен Желязков да не насрочва извънредно заседание. По думите им всички проблеми, които колегите им смятат, че трябва да решат в петък, могат и да изчакат до понеделник.
“В края на тази седмица пред всички българи е един от най-важните вотове. Това ще реши реално кой ще управлява тяхното населено място. Тези последни няколко дни трябва да ги използват, за да вземат правилните решения. Ето защо темата “енергетика” в този момент, поднесена популистки, е прах в очите на хората. Ние не трябва да допускаме това”, коментира Кирил Петков.