Спор между БАБХ и „Активни потребители“! Качествени ли са млечните продукти в магазините? Знаем ли, какво слагаме на трапезата?
„Млечните продукти, които са на пазара, са качествени и безопасни.Естествено има и изключения. Подбирам млечни продукти от пазара по вкусови качества, като потребител. Не остават назад и моите професионални компетентности“, каза д-р Татяна Николова от БАБХ.
За съжаление доста масово е изключението
„Ще припомня последното ни проучване за съдържанието на вода в сиренето, където изключението беше 58% от изпитаните марки, които не отговаряха на изискването за бяло саламурено сирене“,каза от своя страна д-р Сергей Иванов от „Активни потребители“.
Предприятията, които правят подобни нарушения, трябва да бъдат глобявани и повторно проверявани.
„Ние издаваме предписания, поставяме предприятията на засилен официален контрол. Наказанието в най-голяма сила е спиране на дейността на обекта. Иначе паричните санкциии са от 2000 до 4000 лева за продукти, които се пускат на пазара с качествени отклонения“, каза д-р Николова.
„Активни потребители“ изнесоха резултати от проучвания, вспоред които от тестваните 36 марки сирене на пазара – само 15 отговарят на изискването за водно съдържание до 60%
„След направените през лятото проучвания на „Активни потребители“ ние се самосезирахме и наистина в тези бизнес оператори, които бяха с отклонения от качествените показатели на млечните продукти, те бяха проверени. Бяха взети проби за лабораторен контрол и мога да ви кажа, че с 1-2% са от допустимите отклонения“, каза д-р Николова от БАБХ.
Спор между БАБХ и „Активни потребители“! Качествени ли са млечните продукти в магазините?
„Методът за определяне на водно съдържание в млечните продукти е един и същ. Разломът се получава по това кой взима пробите. Когато ги вземеме заедно, след това от БАБХ не научаваме резултатите, защото било тайна кои марки са с нарушения.Марките няма никакъв проблем да бъдат изнасяни от БАБХ“, категоричен е Сергей Иванов.
Според европейското законодателство БАБХ обявява имената на марки, само ако пордуктите не са безопасни за потребителите, а не ако не са влагани качествени суровини.
„Много често сирената, които са преоводнени също така имат и микробиологични проблеми и от категорията „влошено качество“ за 24 часа може да премине в категорията „опасен продукт“, подчерта Сергей Иванов.
БАБХ е проверила що се отнася до производството на имитиращи продукти, агенцията е проверила 26 предприятия през септември и има едва 1 акт за административно нарушение.
Цената не винаги е определяща при избора на млечен продукт
Влагането на евтини суровини е измама и трябва при добро желание да се намесят и КЗП и КЗК.
Фермерски пазари също не са гаранция.На тях, често липсва контрол.
„Отчайващо замърсени млечни продукти сме намирали на такива пазари, с микробиологични проблеми“, каза още Иванов.
Източник: БНТ