Спирането на руския газ през Украйна е факт. Доминирането на Русия на енергийния пазар на ЕС приключва, но това вероятно ще доведе до енергийна криза в няколко държави от ЕС.
Потокът на руския газ към няколко европейски държави беше спрян на Нова година, след като Украйна отказа да предоговори споразумението за транзит в условията на война с Москва. Нежеланието на Украйна да поднови петгодишното споразумение за транзит има за цел да лиши Русия от приходи, които тя може да използва за финансиране на войната си, но този ход вероятно ще доведе до енергийна криза в Източна Европа, а Приднестровието – отцепилият се молдовски регион – ще спре доставките на топлинна енергия и топла вода за домакинствата.
„С това се слага окончателен край на някогашното господство на Русия на енергийния пазар на ЕС“, заяви Джона Хъл от Al Jazeera, репортер от украинската столица Киев.
Преди нахлуването в Украйна през 2022 г. Русия доставяше около 35 % от европейския износ на природен газ по тръбопроводи. Със спирането на най-стария руски газов маршрут към Европа, функциониращ повече от 40 години, делът на Русия намаля до по-малко от 10 %.
Друг газопровод, минаващ през Турция, все още доставя газ на страни като Унгария.
И така, как ще се отрази затварянето на кранчетата в разгара на зимния сезон на страните, особено в Източна Европа, и какво може да се случи по-нататък?
Защо е спрян потокът на руски газ за Европа през Украйна?
Руският енергиен гигант „Газпром“ съобщи в сряда, че доставките на газ за Европа са спрени в 8:00 ч. местно време (05:00 ч. по Гринуич), след като украинската държавна петролна и газова компания „Нафтогаз“ е отказала да поднови последната си петгодишна транзитна сделка.
В сряда министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко заяви в изявление: „Спряхме транзита на руски газ. Това е историческо събитие. Русия губи пазарите си и ще претърпи финансови загуби. Европа вече взе решение да се откаже от руския газ.“
Последният договор беше подписан за първи път през 2020 г., по силата на който Украйна получаваше такси за пренос. Но украинският президент Володимир Зеленски предупреди, че Киев няма да поднови споразумението за транзит на фона на продължаващата война.
Колко газ изнася Русия за Европа?
Много европейски държави започнаха да намаляват зависимостта си от руския газ след нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г.
В своя пик делът на Москва във вноса на газ в Европа възлизаше на 35%, но е спаднал до около 8%. Към 1 декември Европейският съюз получаваше по-малко от 14 млрд. куб. м газ от Русия през Украйна, което е по-малко от 65 млрд. куб. м годишно, когато договорът започна да действа през 2020 г.
Газът се изпраща по газопровода от съветската епоха Уренгой-Помари-Ужгород от Сибир през Суджа – град в руската Курска област, който сега е под контрола на украинските военни. Газът се пренася през Украйна в Словакия. Там газопроводът се разделя на разклонения, които отвеждат доставките до Чешката република и Австрия.
Украинските медии цитираха Серхий Макохон, бивш ръководител на украинския оператор на ГТС, който изчисли, че Русия печели значително повече пари от транзитното споразумение, отколкото Украйна. Макохон изчисли, че Русия печели 5 млрд. долара годишно – число, съобщено и от агенция Ройтерс. От друга страна, Украйна е получавала годишно 800 млн. долара, „но по-голямата част от тези пари се изразходват за самия транзит. В хазната на Украйна постъпват 100-200 млн. долара под формата на данъци и дивиденти“, цитира Макохон „Украинская правда“. По оценка на Блумбърг приходите на Русия от сделката са още по-големи – 6,5 млрд. долара годишно.
Ще има ли недостиг на електроенергия? Кой ще бъде засегнат от това?
Австрия, Словакия и Молдова разчитаха на транзитния маршрут за своите енергийни доставки. Австрия получаваше по-голямата част от своя газ от Русия през Украйна, докато Словакия получаваше около 3 млрд. куб. м годишно по този маршрут, което представляваше приблизително две трети от нейното търсене. Австрийският енергиен регулатор E-Control заяви, че е подготвен за промяна на доставките и не би трябвало да има прекъсвания.
Словашкият министър-председател Роберт Фицо заяви в сряда, че спирането на доставките ще струва на източноевропейската страна стотици милиони долари приходи от транзит и по-висока такса за внос на друг газ. Фицо твърди, че това ще доведе до повишаване на цените на газа в цяла Европа. Словашкото министерство на икономиката заяви, че страната ще трябва да поеме разходи на стойност 177 млн. евро (184 млн. долара) за получаване на газ по алтернативни маршрути.
Вероятно най-уязвима е Молдова.
От 2022 г. насам Русия изпраща ежегодно около 2 млрд. куб. м газ през Украйна до проруския сепаратистки регион Приднестровие в Молдова. След това Приднестровието, което граничи с Украйна, ще продава електроенергия, произведена с помощта на руски газ, на контролираните от правителството части на Молдова. Молдова вече обяви извънредно положение заради предстоящия недостиг на газ. Президентът на Молдова Мая Санду обвини „Газпром“, че не е обмислил алтернативен маршрут, и заяви, че тази зима в Молдова ще бъде „сурова“ без руски газ.
Въпреки това молдовският министър-председател Дорин Речан заяви, че Молдова разполага с диверсифицирани източници на газови доставки. В сряда Приднестровието, където живеят 450 000 души, прекъсна доставките на отопление и топла вода за домакинствата. Самата Украйна не използва руски транзитен газ, според Европейската комисия, която добави, че блокът се е подготвил за прекъсването.
Напълно ли е спрян потокът на руски газ към Европа?
Тръбопроводът, преминаващ през Украйна, беше един от последните функциониращи маршрути, използвани за износ на руски газ. Други газопроводи бяха затворени след войната в Украйна през 2022 г., включително газопроводът „Ямал-Европа“ през Беларус и газопроводът „Северен поток“ по дъното на Балтийско море, по който се изпращаше газ за Германия. Русия все още използва газопровода „Турски поток“ по дъното на Черно море за износ на газ. Тръбопроводът има две линии, едната захранва вътрешния пазар в Турция, а другата снабдява централноевропейски клиенти, включително Унгария и Сърбия. Въпреки това TurkStream има ограничен годишен капацитет, възлизащ на 31,5 млрд. куб. м за двете линии заедно.
Какви са алтернативните възможности за Европа?
Европа се опитва да намали зависимостта си от руския газ, като купува втечнен природен газ (LNG) от Катар и САЩ, наред с доставките на газ по тръбопроводи от Норвегия.
„Европейската газова инфраструктура е достатъчно гъвкава, за да осигури газ с неруски произход за Централна и Източна Европа по алтернативни маршрути. От 2022 г. тя е подсилена със значителни нови мощности за внос на втечнен природен газ“, заяви Анна-Кайса Итконен, говорител на Европейската комисия.
Големият доставчик на енергия в Словакия SPP заяви в изявление от сряда, че е подготвен за прехода и ще снабдява клиентите си по алтернативни маршрути, основно от Германия, а също и от Унгария. Според австрийския енергиен регулатор E-Control Словакия би могла да получава газ от Унгария, приблизително една трета от Австрия, а останалите доставки – от Чешката република и Полша. Чешката република също заяви, че може да предостави на Словакия капацитет за транзит и съхранение на газ. Във вторник молдовската енергийна компания Energocom публикува изявление, в което се казва, че Молдова може да задоволи 38% от енергийните си нужди чрез местен добив, включително 10% от възобновяема енергия. Energocom добави, че Приднестровието ще внася останалите 62% от съседна Румъния.
Източник – Al Jazeera/Превод:SafeNews