Остров-призрак, който изчезва почти толкова бързо, колкото се появява…
Спътниците на НАСА са заснели смразяваща мистерия: остров-призрак, който се появява сякаш от нищото, за да изчезне безследно след това. Тази загадъчна земна маса се появява за кратко, предизвиквайки интрига и повдигайки въпроси за внезапното си появяване и изчезване.
Какви сили стоят зад това мимолетно явление и защо този регион е забулен в такава мистерия?
Отговоритеса също толкова любопитни, колкото и самият остров.
Откритие, направено от сателитите на НАСА, завладя въображението на учени и ентусиасти – мистериозен остров-призрак, който се появява за кратко в Каспийско море, преди да изчезне безследно. Тази загадъчна земна маса, образувана от изригването на кален вулкан край бреговете на Азербайджан, накара експертите да се удивляват на огромните и непредсказуеми сили на природата, способни да създават и заличават пейзажи в един миг. Наблюдавано в продължение на две години, мимолетното съществуване на острова предизвика въпроси за основните процеси, които са довели до появата на това преходно явление.
Как такава земна маса се е формирала толкова бързо, за да се поддаде на неумолимите сили на ерозията?
По-важното е какво може да разкрие това събитие за уникалните геоложки характеристики на този тектонично активен регион, където земните плочи се сблъскват и прекрояват пейзажа в реално време?
Кратка поява и изчезване
Според Обсерваторията на Земята на НАСА островът се е появил в началото на 2023 г., излизайки от дълбините на Каспийско море след мощно изригване на кален вулкан. Спътникови снимки са заснели внезапното му раждане и също толкова бързото му изчезване, като земната маса се е оттеглила „като привидение“. Този „остров-призрак“ бързо се превърна в обект на интерес не само заради своята нетрайност, но и заради драматичния начин, по който демонстрира геоложката нестабилност на региона.
Калните вулкани са уникални геоложки характеристики, способни да изхвърлят кал, газ и седименти в експлозивни изблици. Калният вулкан Кумани Банк, известен още като Чигил-Дениз, е един от най-активните примери в тази част на света.
„Мощните изригвания на калния вулкан Кумани Банк са довели до появата на подобни преходни острови няколко пъти след първото му регистрирано изригване през 1861 г.“, обясняват от НАСА.
Това повтарящо се явление подчертава динамичното взаимодействие на тектоничните сили в Каспийския регион, където земните форми могат да се появяват и изчезват в рамките на месеци.
Историята на преходните острови
Вулканът Кумани Банк, разположен на около 25 км от източния бряг на Азербайджан, има богата история на създаване на краткотрайни острови. Първото регистрирано изригване на вулкана през май 1861 г. е довело до появата на остров с диаметър само 87 метра и височина 3,5 метра над водата.
„Този остров е ерозирал до началото на 1862 г.“, отбелязва НАСА, илюстрирайки как подобни земни маси често се поддават на неумолимите сили на вятъра, вълните и ерозията.
Изригването през 2023 г. следва подобен модел, макар и със съвременна технология, която предлага по-близък поглед върху процеса. Спътникови изображения от Landsat 8 и 9 на НАСА документираха жизнения цикъл на острова, заснемайки неговото формиране и евентуална ерозия в продължение на две години. До края на 2024 г. някогашният видим остров е изчезнал, оставяйки над водата само намалена част от брега Кумани. Тези изчезващи актове са не само геоложки куриози; те също така предоставят ценна информация за силите, които оформят земната повърхност.
Ролята на тектонските сили
Регионът на Каспийско море е уникално разположен в зоната на тектонска конвергенция, където се сблъскват Арабската и Евразийската плоча. Тази геоложка активност е превърнала Азербайджан в гореща точка за кални вулкани, като в района са идентифицирани повече от 300, много от които са разположени на сушата.
„Геолозите са преброили повече от 300 в източната част на Азербайджан и в офшорната зона на Каспийско море, като повечето от тях се намират на сушата“, казват от НАСА.
Калните вулкани в този регион са известни със своята непредсказуемост и потенциал за драматични изригвания. Въпреки че не е ясно дали събитието в Кумани Банк през 2023 г. е било огнено, НАСА отбеляза, че предишни изригвания в района са изпращали кули от пламъци на стотици метри във въздуха. Тази експлозивна активност, съчетана с бързото натрупване и ерозия на седименти, превръща феномена на призрачните острови както в научна загадка, така и във визуален спектакъл.
Науката зад загадката
Калните вулкани не са достатъчно проучени, но поведението им съдържа важни сведения за подпочвената дейност и тектоничните процеси. Тези изригвания възникват, когато подземното налягане изтласква кал, газ и седименти на повърхността, често в райони с изобилие от въглеводороди. Геоложкото богатство на Каспийския регион, съчетано с тектоничната му активност, създава идеални условия за тези драматични събития.
„Повечето кални вулкани се намират в райони с активна тектоника“, казват изследователите, като отбелязват, че концентрацията на тези характеристики в Азербайджан е необичайна.
По-специално калният вулкан Кумани Банк е създавал острови с различни размери и продължителност през десетилетията, като изригването през 2023 г. предлага рядката възможност за изучаване на явлението в реално време чрез сателитно наблюдение.
Опасност и чудо
Въпреки че призрачните острови като този в Каспийско море са очарователни за изучаване, те подчертават и потенциалните опасности от калните вулкани. Внезапното изпускане на газ и седименти може да създаде рискове за околната среда и инфраструктурата в близост. Освен това огнените изригвания, на които сме били свидетели в миналото, подчертават нестабилния характер на тези геоложки обекти.
„Не е сигурно дали изригването на Кумани Банк през 2023 г. е било огнено“, допълва НАСА, „но предишни изригвания на този и други близки кални вулкани са изпращали кули от пламъци на стотици метри във въздуха.“
Това непредсказуемо явление служи като напомняне за мощните сили, които действат под повърхността на Земята.
Източник – Saily Galaxy/Превод:SafeNews