Собственикът на Vivacom и NOVA Драган Шолак строи соларни електроцентрали и вятърен парк у нас. Инвестицията се оценява на 120 млн. евро, но в сумата са включени и разходи по придобиване и права на собственост.
Общо 124 мегавата зелени енергийни мощности, плюс 74 МВтч батерии ще изгради до 2027 г. собственикът на United Group – комапнията, придобила мобилния оператор Vivacom и една от най-успешните телевизии NOVA.
Става дума за три фотоволтаични електроцентрали – в селата Грамада (Видин), Бараково (Благоевград) и Могила (Стара Загора) и един вятърен парк – „Кремена“ (Добрич).
Целта е ВЕИ централите не само да задоволят напълно нуждите на компани
Видин, Стара Загора Добрич1ите от групата в България, но и излишният ток да се продава на борсата. Нещо, което ще превърне United Group в интересен играч на пазара и един от големите производителите на зелена енергия.
Амбицията на компанията е от 2027 г. тези обекти да осигуряват 160% от нуждите от електроенергия за дейността на групата в България и да задоволяват 65% от общото й електропотребление на Балканите.
Общата инсталирана мощност на проектите ще бъде 124 MW – 72 MW за вятър и 52 общо за трите фотоволтаика. Очакванията са за годишно производство от 310 000 MWh – достатъчно за захранване на над 60 000 домакинства всяка година, показват изчисленията на United Group. Предвижда се и изграждането на система от батерии, което допълнително да оптимизира работата на обектите и да даде възможност за оптималното й използване в часовете с най-голямо търсене или недостиг.
Зад United Group стои сръбският милиардер Драган Шолак, който е основател и председател на борда на компанията. По информация на източници на SafeNews, Драган Шолак е спряган за бъдещия президент на Сърбия.
И трите слънчеви централи се изграждат на собствен терен на United Group.
Това са съществуващи промишлени обекти, които са собственост на дъщерното дружество на United Group – Vivacom. Вече е установено дългосрочно право на строеж върху земята в полза на компанията за проекти за слънчева енергия. Вятърният парк „Кремена“ пък ще бъде построен в близост до Черно море върху земя, собственост на компанията от септември 2024 г. Паркът ще бъде с мощност 72 MW и ще има 15 вятърни турбини с височина 125 метра. Очаква се строителството да започне още през май, а прогнозната дата за влизането му в експлоатация е януари 2027 г.
ФЕЦ „Могила“, който е най-малкия обект, работи от септември 2024 година.
Строителните работи по „Бараково“ са стартирали през декември, като подготовката за изграждането на другите проекти е доста напреднала, а получаването на разрешителни е почти завършено.
В ход е и тръжна процедура за ключово оборудване и строителни работи с подбор на всички ключови доставчици, които ще бъдат завършени през първото тримесечие на 2025 година. Очаквания пуск за „Бараково“ е второто тримесечие на 2025 г., а за „Грамада“ – началото на 2026 г. През първото тримесечие на 2027 г. се очаква да стартира и проектът за вятърна енергия, но предвид факта, че такива проекти не са реализирани в България през последните 10 години, може да има и забавяне.
Работещата фотоволтаична централа „Могила“ е с капацитет от 3 MW и е оборудвана с над 4600 двулицеви фотоволтаични панели и 645 W високоефективни инвертори. Слънчевата централа „Бараково“ пък е с инсталирана мощност 8 MW. Третият фотоволтаик – „Грамада“ е с по-голям капацитет – 41 MW, като изграждането му ще започне през първото тримесечие на т.г. Стартът е предвиден за януари 2026 г., става ясно от графика на United Group.
Източник – Капитал