Украинският президент Зеленски назова условие, за да отстъпи територии от Украйна. Володимир Зеленски заяви, че териториалните отстъпки за прекратяване на войната, започната от Владимир Путин, ще изискват подкрепата на референдум в Украйна.
Украинският президент обаче заяви пред френските медии, че подобна стъпка „не е най-добрият вариант, защото имаме работа с Путин и за него ще бъде победа, ако вземе част от нашата територия“.
„Украйна никога няма да се откаже от териториите си, защото това би било посегателство срещу Конституцията“, каза той и добави, че всяка подобна стъпка „е много, много труден въпрос“.
Решенията за териториалната цялост на Украйна не могат да се вземат от президента, а от украинския народ, каза той в интервюто за френските издания Le Monde, AFP и L’Equipe, публикувано в сряда.
„Това противоречи на Конституцията на Украйна“, каза той, „управляващите нямат официално право да се отказват от териториите си.“
Зеленски назова условие, за да отстъпи територии
За да се случи това, „украинският народ трябва да го иска“, добави той, без да изключва провеждането на референдум по въпроса.
Виктор Коваленко, анализатор по въпросите на Украйна и Русия и бивш украински войник (2014-2015 г.), заяви пред Newsweek, че предложението на Зеленски за провеждане на референдум е „значителна промяна в политиката и потенциално може да намали популярността на Зеленски, който в момента обединява нацията в борбата ѝ за оцеляване“.
„Украйна може да обмисли риска от референдум, тъй като той не гарантира, че украинският народ ще се съгласи да отстъпи територия. Те биха могли да потвърдят отказа си пред Путин и да валидират границите от 1991 г.“, каза той, визирайки годината, в която Украйна обяви независимост. „Друг критичен фактор е, че териториалният референдум изисква прекратяване на огъня от страна на Путин, а окупираните в момента територии няма да могат да участват в него. Остава несигурно дали Кремъл е готов да спре атаките и бомбардировките на този етап“, добави той.
След две години и половина война Русия и Украйна са далеч от преговори, но последните проучвания в Украйна показват промяна в мнението на населението по отношение на перспективите за преговори.
Проучване на Киевския международен институт по социология (КМИС) през май показа, че една трета (32%) от украинците биха приели да отстъпят територия в името на мира и независимостта в сравнение с 26% през февруари тази година и 9% през февруари 2023 г.
Повече от половината (55%) все още са против предаването на територии на Русия, ако това би довело до прекратяване на войната, но този дял е намалял спрямо 74% през декември 2023 г. Междувременно украинската информационна агенция ZN.UA съобщи през юли, че 44% от хората в страната са съгласни, че е настъпил моментът за започване на преговори с Русия. Зеленски заяви миналия месец, че ако Москва е готова да обсъди план за прекратяване на войната „в съответствие с Устава на ООН, тогава ние ще бъдем готови да говорим“.
Володимир Зеленски заяви пред френските медии, че руски представители трябва да присъстват на втора среща на върха през ноември, за да представят мирен план въз основа на мирната му формула, обявена за първи път през ноември 2022 г., която включва изтегляне на всички руски войски от украинска територия.
Кремъл неведнъж е отхвърлял мирните усилия на Украйна и нейната формула от 10 точки. Преди първата мирна среща на върха през юни, на която Москва не присъства, Путин заяви, че като условие за мирни преговори Украйна трябва напълно да се оттегли от четири частично окупирани области, които Москва незаконно анексира през 2022 г. Това беше категорично отхвърлено от Киев.
Но идеята за преговори между двете страни продължава да набира скорост.
Миналата седмица съюзникът на Русия Китай предположи, че външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба е заявил по време на посещението си в Гуанджоу, че Киев е готов да преговаря с Москва. По-късно Киев уточни, че Кулеба е имал предвид, че Украйна ще разговаря само когато Русия е готова да преговаря добросъвестно.
„Ние сме на фронтовата линия, докато Русия иска да води война“, каза Зеленски, „можем да решим тези въпроси по дипломатически път, ако Русия иска.“
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews