Сирийският бунтовнически лидер затяга контрола над държавата. Ислямистката групировка на бунтовническия лидер Ахмад ал Шараа налага властта си над сирийската държава със същата светкавична скорост, с която завладя страната, като разполага с полиция, създава временно правителство и се среща с чуждестранни пратеници – което поражда опасения доколко приобщаващи възнамеряват да бъдат новите управници на Дамаск.
След като в неделя групировката „Хаят Тахрир аш Шам“ (HTS) начело на бунтовнически алианс свали Башар Асад от власт, нейните бюрократи, които до миналата седмица ръководеха ислямистка администрация в отдалечено кътче в северозападната част на Сирия, се преместиха в правителствената централа в Дамаск.
Назначаването на Мохамед ал-Башир, ръководител на регионалното правителство в анклава на HTS в Идлиб, за нов временен министър-председател на Сирия в понеделник подчерта статута на групировката като най-могъщата от въоръжените групировки, които се бориха повече от 13 години за прекратяване на желязното управление на Асад.
Въпреки че беше част от „Ал Кайда“, преди да прекъсне връзките си през 2016 г., ХТС увери племенните лидери, местните служители и обикновените сирийци по време на похода си към Дамаск, че ще защитава малцинствените вероизповедания, като получи широко одобрение. Това послание помогна за плавното настъпление на бунтовниците и Шараа – по-известен като Абу Мохамед ал-Джолани – го повтаря след свалянето на Асад.
В кабинета на губернатора на Дамаск, чиито стени са изящно украсени с дърворезба и витражи, човекът, доведен от Идлиб, за да ръководи делата, отхвърля опасенията, че Сирия се насочва към ислямска форма на управление:
„Няма такова нещо като ислямско управление. В края на краищата ние сме мюсюлмани и това са граждански институции или министерства“, каза Мохамед Газал, очилат 36-годишен строителен инженер с гъста брада, който е израснал в Обединените арабски емирства и говори на почти перфектен английски език.“Нямаме проблеми с нито един етнос и религия“, казва той. „Това, което създаде проблема, беше режимът (на Асад).“
Въпреки това начинът, по който HTS с е е заела с формирането на новото временно правителство – чрез привличането на висши администратори от Идлиб – предизвика загриженост.
Четирима опозиционни източници и трима дипломати заявиха пред Ройтерс, че са обезпокоени от всеобхватността на процеса досега. Башир заяви, че ще остане на власт само до март. Но ХДС, която продължава да бъде класифицирана като терористична групировка от САЩ, регионалната сила Турция и други правителства, все още не е уточнила ключови детайли от процеса на преход, включително мнението си за нова конституция. В изявление за Ройтерс в сряда Шараа заяви, че ще разпусне силите за сигурност на сваления режим, ще закрие затворите и ще издирва всеки, който е замесен в изтезания или убийства на задържани.
Докато сирийците празнуват падането на бруталната полицейска държава на Асад, някои изразяват опасения от това, което може да последва.
28-годишният Висам Башир, говорейки в кафене в Дамаск, изрази загриженост „заради нещата, които виждам … като новото правителство, разпространението на ислямски знамена“.
При встъпването си в длъжност тази седмица министър-председателят Башир се появи с две знамена зад гърба си – зелено, черно и бяло знаме, издигано от противниците на Асад по време на гражданската война, и бяло знаме с ислямска клетва за вяра с черен шрифт, което обикновено се издига в Сирия от сунитските ислямистки бойци. В интервюто, което той даде за Al Jazeera в сряда, зад гърба му се появи само сирийското национално знаме.
Закария Малахифджи, генерален секретар на Сирийското национално движение, който някога е работил като политически съветник на бунтовниците в Алепо, заяви, че липсата на консултации при съставянето на временното правителство е грешна стъпка.
„Довеждате (министри) от един цвят, трябва да има участие на други“, каза той. „Сирийското общество е разнообразно от гледна точка на култури, етноси, така че, честно казано, това е обезпокоително“, каза той.
Подобно на други членове на свързаното с ХТС правителство на спасението в Идлиб, доведени в Дамаск, за да ръководят държавните органи, Газал заяви, че е дал гаранции на служителите и ги е призовал да се върнат на работа.
„Това е срината държава. Това са руини, руини, руини“, казва Газал.
Приоритетите му за следващите три месеца са да осигури функционирането на основните услуги и да рационализира бюрокрацията.
Заплатите, които са средно около 25 долара на месец, ще бъдат увеличени в съответствие със заплатите на правителството на спасението. Неговата минимална заплата е 100 долара на месец.
„Сирия е много богата страна“, казва Газал, попитан как ще се финансира това. „Режимът крадеше парите.“
Полицаи, доведени от Идлиб, направляват движението в Дамаск, опитвайки се да възстановят някаква нормалност, след като ХТС нареди на въоръжените групировки да напуснат града. Един от полицаите, който не назова името си, каза, че са претоварени, като отбеляза, че преди е трябвало да патрулират само в Идлиб.
Йезид Саиг, старши научен сътрудник в Центъра за Близкия изток „Карнеги“, заяви, че разнообразието на сирийската опозиция и общество ще затрудни монополизирането на влиянието на една група. Турция – влиятелен поддръжник на опозицията – също се стреми към правителство, което може да получи международна подкрепа, каза той.
Източник от опозицията, запознат с консултациите, заяви, че всички общности в Сирия ще имат представители в служебното правителство.
Въпросите, които трябва да бъдат решени през следващите три месеца, включват въпроса дали Сирия да има президентска или парламентарна система на управление, каза източникът. Сирийският бунт е резултат от въстанията от Арабската пролет през 2011 г., които свалиха автократите в Египет, Тунис, Либия и Йемен и доведоха до бурни и често насилствени периоди на преход.
В интервю за италианския вестник Il Corriere della Sera, публикувано в сряда, министър-председателят Башир заяви, че „ще останем само до март 2025 г.“ Според него приоритетите са възстановяване на сигурността и държавната власт, връщане у дома на милионите сирийски бежанци и осигуряване на основни услуги.
Запитан дали новата конституция на Сирия ще бъде ислямска, той заяви, че „тези подробности“ ще бъдат изяснени в процеса на създаване на конституцията.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че преходът в Сирия трябва да доведе до „надеждно, приобщаващо управление“ в съответствие с Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН.
Тази резолюция, одобрена през 2015 г., призовава за процес, ръководен от сирийците и подпомаган от ООН, който в рамките на шест месеца да установи несектантско управление и да определи график за процеса на изготвяне на нова конституция. В нея се призовава и за свободни и честни избори. Един от дипломатите в Дамаск заяви, че HTS е единствената фракция, която се среща с чуждестранни мисии.
Джошуа Ландис, експерт по Сирия и ръководител на Центъра за близкоизточни изследвания в Университета на Оклахома, заяви, че Шараа „трябва бързо да утвърди властта си, за да спре изпадането в хаос“.
„Но той също така трябва да се опита да увеличи административния си капацитет, като привлече технократи и представители на различните общности“, каза той.
Източник – Reuters/Превод:SafeNews