Япония беше принудена да взриви новата си ракета по време на неуспешно изстрелване по-рано днес, спирайки усилията за пробиване на пазара, воден от Space X на Илон Мъск.
Космическата агенция трябваше да изпрати команда за самоунищожение към ракетата H3, когато нейният втори двигател отказа минути след излитането.
Наблюдатели казват, че това ще е значителна пречка за Японската агенция за аерокосмически изследвания (Jaxa), а правителството нарече провала на теста „изключително жалък“.
Ракетата H3 е първата ракета със средна мощност, проектирана от Япония от три десетилетия.
Тя беше представена като по-евтина алтернатива на Falcon 9 на SpaceX за изстрелване на търговски и правителствени сателити в орбитата на Земята.
Във вторник инженерите имаха за цел да изпратят 57-метровата ракета в космоса със сателит за наблюдение на борда – системата ALOS-3 е способна да открива изстрелвания на севернокорейски ракети.
Но Jaxa обяви, че скоро след изстрелването инженерите са били принудени да изпратят команда за самоунищожение на H3, след като скоростта на ракетата е намаляла във втория етап от изстрелването си.
Изстрелването във вторник дойде след прекратено изстрелване през февруари, когато ракетата не успя да излезе от стартовата площадка поради дефектни ракетни ускорители.
„За разлика от предишното отлагане, този път мисията беше пълен провал“, заяви пред Reuters Хиротака Уатанабе, професор по космическа политика в университета в Осака. „Това ще има сериозно въздействие върху бъдещата космическа политика на Япония, космическия бизнес и технологичната конкурентоспособност.“
Японският министър на науката Кейко Нагаока съобщи, че властите ще разследват причината за повредата на двигателя. Тя се извини, че „не е успяла да отговори на очакванията на обществеността и свързаните с нея страни“.
Япония представи H3 като жизнеспособна търговска алтернатива на ракетата Falcon 9, тъй като H3 работи с по-евтин двигател с 3D отпечатани части. Ако мисията беше успешна, JAXA каза, че е планирала да изстрелва H3 около шест пъти годишно през следващите две десетилетия.
Япония задълбочава сътрудничеството със САЩ в космоса и се ангажира да превозва товари до планираната лунна космическа станция Gateway – която НАСА планира да разположи в орбитата на Луната.
По-широката космическа програма на Токио също включва изпращане на хора отново на Луната, включително японски астронавти.