Как се е появила Луната? Откъде е дошла? Има ли общо това със Земята? В течение на много години имаше много и различни хипотези, но едва сега една от тях се потвърждава с почти неоровержима сугурност.
В продължение на повече от четири милиарда години Луната е небесен спътник на Земята, но нейното формиране е било катастрофално.
Дълго време се смяташе, че Луната се е появила в резултат на катастрофален сблъсък между Земята и протопланета с размерите на Марс, наречена Тея, но нови изследвания поставят под съмнение тази теория. По-специално учени от Университета в Гьотинген и Института за изследване на Слънчевата система „Макс Планк“ са анализирали кислородни изотопи в лунни скали, при което са открили смятаната за най-вероятна досега версия за разбиране на това как точно се е образувала Луната и как се е появила водата на Земята.
Учените от университета в Гьотинген и Института за изследване на Слънчевата система „Макс Планк“ са установили, че Луната е съставена основно от материал от земната мантия.
Анализът на 14 лунни проби и сравняването им със земните минерали показват поразителни прилики в състава. Специалистите направили 191 измервания с помощта на метода на лазерното флуориране, при който с помощта на лазер се извлича кислород от скалите. Резултатите от изследването показват, че съдържанието на изотопа кислород-17 в лунните проби е почти идентично със земното.
Това подкрепя хипотезата, че Луната се е образувала от материал, изхвърлен от земната мантия след сблъсъка с протопланетата Тея.
Доскоро се смяташе, че Луната е наследила по-голямата част от материята си от Тея. Изотопните данни обаче сочат друго. Изследователите предполагат, че Тея може да е загубила скалистата си мантия преди сблъсъка, оставяйки само метално ядро. Тя може да е станала част от ядрото на Земята, докато Луната е съставена предимно от земен материал.
Измерванията показали изключително голямо сходство в съдържанието на изотопа кислород-17 (17O) между пробите от Земята и Луната.
Затова това откритие озадачава учените от много години, в резултат на което е наречено „изотопна криза“. Става въпрос за факта, че Земята и Луната имат сходен изотопен състав. Това сходство е неочаквано, тъй като основната теория за образуването на Луната предполага, че тя би трябвало да има значително по-различен изотопен състав поради участието на протопланетата Тея.
Освен това резултатите поставят под въпрос популярни предположения за произхода на водата на Земята. По-рано се смяташе, че водата се е появила след образуването на Луната вследствие на удари на метеорити.
Сега изследването разкрива и как водата е могла да се появи на Земята. По-специално, хипотезата предполага, че водата се е появила на Земята след формирането на Луната. Данните на учените обаче сочат, че именно метеоритите, наречени „енстатитни хондрити“, биха могли да доставят по-голямата част от водата на Земята. Сходният изотопен състав на земната и лунната материя показва, че водата вероятно е била донесена от метеорити от типа „енстатит“ още преди образуването на спътника. Следователно тези данни подкрепят тезата, че водата би могла да достигне до Земята в началото на нейното формиране, а не само поради късни въздействия.
„Едно от обясненията е, че Тея е загубила скалистата си мантия при предишни сблъсъци и след това се е блъснала в ранната Земя като метално оръдие. Ако това беше вярно, днес Тея щеше да е част от земното ядро, а Луната щеше да се е образувала от изхвърлен материал от земната мантия. Това обяснява приликите в състава на Земята и Луната“, обяснява професор Андреас Пак, управляващ директор на Центъра по геонауки в Университета в Гьотинген.
„Нашите констатации се обясняват особено добре от клас метеорити, наречени „енстатитни хондрити“: те са изотопно сходни със Земята и съдържат достатъчно вода, за да са единствената причина за появата на вода на Земята“, подчертава Майке Фишер, главен автор на изследването.
Източник – УНИАН, Сноб/Превод:SafeNews