Сирия постепенно се съвзема от адските атаки през последните седмици. Страната вече има нов премиер. Това е Мохамед Башир. Новината обяви самият той във видео, разпространено от световните информационни агенции.
Мохамед ал-Башир ще бъде временен премиер. Той ще оглавява преходното правителство, което ще управлява Сирия от 1 януари 2025 година. Ще остане на поста до март 2025 г.
Кой е Мохамед ал-Башир?
Новият министър-председател на Сирия е роден през 1983 г. Свързва се ислямистката групировка „Хаят Тахрир ал Шам“. Именно тя беше основната сила в светкавичната офанзива срещу Асад. Това е паравоенна организация, която Съединените щати определят като терористична.
Основната идея е да се създаде държава в Сирия, която да се управлява на принципа на шериата, тоест на право, основано на исляма.
Башир ръководеше бунтовническото Правителство на спасението преди 12-дневната светкавична офанзива, която достигна до Дамаск.
В същото време командването на сирийските бунтовници нареди на бойците си да се изтеглят от градовете и там да бъдат разположени полицейски части и сили за вътрешна сигурност, свързани с „Хаят Тахрир аш Шам“. Информацията е получена от два източника на Ройтерс, близки до бунтовниците.
Междувременно служителите на централната банка на Сирия се върнаха днес на работа, за пръв път след падането от власт на президента Башар Асад през уикенда.
Мохамед ал Имам, шеф на дирекция в банката, съобщи за агенцията, че са били регистрирани „известни кражби“, но „част от парите са били върнати, тъй като лицата на извършителите са били уловени от камерите в банката“.
Днес врати отвориха и частните търговски банки, макар и само за половин ден.
Взелите властта в Сирия бунтовници наложиха вечерен час от 16 ч. до 5 ч. сутринта, като посочиха, че той ще бъде в сила до възстановяването на реда в града.
По-рано днес говорител на Европейската комисия в отговор на въпроси, свързани с решенията на няколко страни от ЕС да спрат обработката на молби за закрила от сирийци коментира, че връщанията на бежанците от Сирия към тяхната родина следва да бъдат доброволни и с прилагане на изискванията на ООН за безопасност и запазване на достойнството.
Говорителят поясни, че държавите от ЕС имат право да спрат разглеждането на молбите. Той отбеляза, че срокът за цялостна оценка на молба за закрила е 21 месеца и това дава възможност на държавите да следят развитието на обстановката в страните, откъдето идват търсещите убежище.
ЕС няма общ списък на т. нар. „сигурни държави“ (страни, чиито граждани не се нуждаят от закрила – бел. кор.), поясни говорителят. По неговите думи сирийците, които още не са получили статут в ЕС, може да бъдат отпратени.
Източник: „Ройтерс“/Превод: SafeNews