„Минималната работна заплата е много далеч от необходимия жизнен минимум. Работещите бедни през последните няколко години у нас са се увеличили с 50%, като техният дял се е повишил от 8 на близо 12% .“ Това съобщиха от КТ „Подкрепа“.
„Имаме 50% ръст на работещите бедни последните години от 8% стигат до 11,6%, което не е добре за държавата. Народът продължава да мизерства. Виждаме при статистиката 48% от домакинствата са под линията на бедност, без социалните трансфери, което е огромно число. Това са половината домакинства – нещо не се прави правилно“, каза Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“.
Минималната работна заплата е много далеч от необходимия жизнен минимум
„Няма бюджет, има от един месец говорене за определени мерки, но в същото време не виждаме нищо черно на бяло нито изчисления за бюджета. Очакваме да има бюджет, по който конкретно да говорим“.
SafeNews припомня още по темата:
Работодатели скочиха срещу вдигането на минималната работна заплата
В момента МРЗ се определя по проста формула в чл. 244 на Кодекса за труда. Текстът гласи, че минималната работна заплата за страната за следващата календарна година се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, припомня още SafeNews.
Той включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година. На база на тази формула Министерският съвет неотдавна прие МРЗ за 2025 г. в размер 1077 лева на месец.
Съгласно европейската директива за определяне на минималната работна заплата държавите членки трябва да използват минимум няколко критерия.
Синдикатите настояват минималната заплата ясно да бъде обвързана със заплатата за издръжка,
Източник: БНТ