Делегации на Турция, Швеция и Финландия ще се срещнат в Анкара утре за преговори за членството на Швеция в НАТО, съобщи Дирекцията по комуникациите на Турция, цитирана от Анадолската агенция.
Финландия и Швеция подадоха кандидатури за членство в НАТО скоро след като Русия започна войната срещу Украйна през февруари 2022 г.
Турция вече одобри членството на Финландия в НАТО и тя се присъедини към алианса на 4 април тази година, предаде БТА. Що се отнася до Швеция, Анкара все още очаква страната да изпълни ангажиментите си, поети в рамките на тристранния меморандум, подписан миналия юни в Мадрид.
Тристранният меморандум задължава Финландия и Швеция да си сътрудничат с Турция в борбата срещу тероризма, да бъдат прекратени терористичните действия на тяхна територия и издирваните терористи да бъдат екстрадирани.
Срещата в сряда в президентския комплекс в Анкара ще бъде председателствана от Акиф Чагатай Кълъч, главен съветник на турския президент Реджеп Ердоган, според Дирекцията по комуникациите.
В срещата ще участват Стиан Йенсен, директор на личната канцелария на генералния секретар на НАТО, Ян Кнутсон, държавен секретар в шведското външно министерство, и Юка Саловаара, постоянен държавен секретар на финландското външно министерство.
Швеция прие през ноември закон за борба с тероризма с надеждата, че Анкара ще одобри кандидатурата на Стокхолм за членство в НАТО. Новият закон, който е в сила от 1 юни, позволява на властите да преследват лица, които подкрепят терористични групи.
Няколко външни министри изразиха надежда, че Турция ще одобри кандидатурата на Швеция преди срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в столицата на Литва Вилнюс на 11 и 12 юли, отбелязва агенцията.
Същевременно източници, цитирани от агенция Блумбърг, смятат, че Анкара едва ли ще одобри кандидатурата на Стокхолм на предстоящите консултации утре, въпреки надеждите на Стокхолм, че измененията в шведския антитерористичен закон, които влязоха в сила на 1 юни, ще помогнат за ускоряване на процеса на присъединяване към алианса.
Според цитираните източници Анкара все още не е готова да одобри кандидатурата на Стокхолм и смята, че Швеция първо трябва да „приложи изцяло новия си закон за тероризма, за да предотврати или разпръсне антитурските протести“ в страната.