Учените са озадачени, след като откриха тайни планини на Земята, 100 пъти по-високи от Еверест!
Открити са най-големите тайни планини на Земята, 100 пъти по-високи от Еверест… но никога няма да можете да ги изкачите
Учените са направили озадачаващо откритие, свързано с геологията на Земята. Когато си помислите за най-високия връх в света, веднага се сещате за планината Еверест в Хималаите, която е висока над 8840 м. Изкачването до върха се е превърнало в цел на много любители на адреналина и може да бъде едно от най-натоварващите физически пътувания, които човек може да осъществи. Но какво ще кажете, ако разберете, че на нашата велика планета има планини, които са над 100 пъти по-високи?
Учените са открили два върха с размерите на континент, които засрамват планини като Еверест и К1.
Изследователи от Университета в Утрехт са установили в проучване, че има два колосални върха, които достигат височина от около 1000 км, в така наречените „острови“. Те могат да бъдат открити на около 2000 км под земната кора и се твърди, че са на поне половин милиард години.
Предполага се, че те могат да бъдат по-значима част от нашата история, датираща от формирането на нашата планета преди 4 милиарда години.
Въпреки теорията, че те са планини, водещият учен д-р Арвен Дюс обясни: „Никой не знае какво представляват и дали са само временно явление, или седят там от милиони, а може би дори от милиарди години.“
Разположени на границата между ядрото и мантията на Земята, те могат да бъдат открити в полутвърдата зона под земната кора, която се намира под Африка и Тихия океан.
В подобна област се намират редица потънали тектонични плочи, които с течение на времето са били изтласкани под повърхността в нещо, наречено „субсукция“. Изследователите установиха още, че тези острови са много по-горещи от заобикалящите ги плочи на земната кора и са много по-стари – с милиони години. Поради въздействието на ударните вълни от земетресенията върху вътрешността на планетата има големи структури, които са скрити под земната мантия. Тези вълни се забавят и отслабват, когато преминават през нещо плътно или горещо, така че като се вслушват в „тона“, който идва от другата страна на планетата по време на земетресение, учените могат да картографират какво се намира под повърхността.
Проучванията през годините разкриха, че има два огромни района на мантията, където ударните вълни се забавят значително, които бяха наречени Големите провинции с ниска сеизмична скорост (Large Low Seismic Velocity Provinces – LLSVPs) – обясни д-р Дюс.
Резултатите сочат, че тези планини са изградени от по-големи зърна, отколкото околните плочи, тъй като те не поглъщат толкова много енергия, когато вълните преминават през тях.
Идеята, че те могат да бъдат на възраст от 500 милиона до 4 милиарда години, противоречи на убеждението, че мантията постоянно се движи. Преди се смяташе, че мантията се смесва от тези течения, но ако структурите – потенциално на милиарди години – не са били нарушени или преместени от „мантийната конвекция“, това показва, че тя изобщо не е смесена.
Източник – LAD Bible/Превод:SafeNews