Доналд Тръмп изтегля САЩ от СЗО. Новоизбраният президент Доналд Тръмп възнамерява да обяви оттеглянето на САЩ от Световната здравна организация (СЗО) още в деня на встъпването си в длъжност на 20 януари.
Експертите виждат в това заплаха за организацията и самия сектор на здравеопазването, съобщава Financial Times.
Членове на екипа на Тръмп са информирали цитираните от изданието експерти за решението си, които са изразили опасения, че оттеглянето на САЩ от СЗО ще лиши организацията от най-големия ѝ източник на финансиране и ще навреди на способността ѝ да реагира на здравни кризи подобни на пандемията от коронавирус.
„Америка ще остави огромен вакуум в световното финансиране и лидерство в здравеопазването. Не виждам някой, който може да запълни тази празнина“, каза професорът по глобално здравеопазване в Джорджтаун Лорънс Гостин.
Гостин е и директор на Центъра за сътрудничество на СЗО в областта на националното и глобалното медицинско право.
Планът, който съответства на дългогодишните критики на републиканския лидер към здравната агенция на ООН, ще предизвика драматична политика на САЩ в областта на глобалното здравеопазване и ще изолира Вашингтон от международните усилия за борба с пандемиите, прогнозира Reuters.
През 2020 г. Тръмп инициира оттегляне от СЗО поради разпространението на COVID-19: той обвини организацията, че е под контрола на Китай. Но процесът така и не беше завършен и следващият президент, Джо Байдън, възстанови отношенията със СЗО в първия си ден на поста.
Експерти казаха, че някои членове на екипа на Тръмп този път възнамеряват незабавно да започнат процеса на напускане на организацията. Бившият координатор на реакцията срещу COVID-19 в Белия дом на Байдън – Ашиш Джа, каза, че екипът на Тръмп иска той да обяви прекъсване на отношенията със СЗО в първия ден, точно както Байдън обяви възобновяването на тези отношения.
Но органи като СЗО са от ключово значение за глобалното сътрудничество за разработване и разпространение на ваксини, както и други лечения, по време на извънредни ситуации в здравеопазването, каза Джа.
САЩ са най-големият донор на СЗО, като страната осигурява около 16% от финансирането на организацията през 2022-23 г.
Проф. Гостин предупреди, че СЗО ще се сблъска с „много слаби години, когато ще се затрудни да реагира на извънредни ситуации в здравеопазването и ще трябва значително да намали своя научен персонал“. Също така, според него, ако САЩ напуснат СЗО, европейските страни едва ли ще увеличат финансирането, но Китай може да се опита да има повече влияние.
Тръмп номинира няколко опоненти на Световната здравна организация за висши постове в сферата на общественото здраве и инициира прекратяване на членството на САЩ в СЗО през 2020 г., като се предвиждаше това да стане в рамките на една година. Шест месеца по-късно обаче неговият приемник в Белия дом – Джо Байдън, отмени решението.
Тръмп твърди, че Световната здравна организация не е потърсила отговорност от Китай за ранното разпространение на коронавируса. Той неведнъж е наричал СЗО „марионетка на Пекин“ и обеща да пренасочи вноските на САЩ към вътрешни здравни инициативи.
Източник – Financial Times, Reuters/Превод:SafeNews