Северна Корея е похарчила най-малко 600 хил. долара за коне в опит да възстанови дневното изкуство да се биеш на кон.
Страната е създала мрежи от конни военни части, а сателитни снимки показват, че войските й са построили най-малко 12 нови писти и конюшни във военните си бази през втората половина на миналата година
Официалните търговски доклади показват, че страната е похарчила най-малко 600 000 долара за чистокръвни животни, внесени от Русия през последните три години, според разследване на уебсайта NK News. Малко вероятно е подобни покупки да са направени без личното знание на върховния лидер Ким Чен Ун.
Иронично е, че страна, която непрекъснато развива своите собствени ядрени оръжия и балистични ракети, трябва да инвестира в една от най-старите военни технологии. Но новите конни единици едва ли ще имат функцията на бойни единици.
Конете играят важна роля в култа към личността, който „младият генерал“ създава около себе си. Още като дете медиите в КНДР често го показват как язди кон заедно с баща си Ким Чен Ир. През 2018 г. драматични снимки го изобразяват да язди през снега на свещената планина Паекту.
Музеят на най-важния конен център в страната, Mirim Riding Club, съдържа експонати, записващи 386-те пъти, когато той е ходил на езда.
Клубът показва и цитат от Ким.
„Конете може вече да не се използват във война, но бойният кон е важен от гледна точка, че те показват величието на армията. Командирите трябва да яздят коне. Човекът, който язди кон, ще придобие по-силен нрав и по-висока командна способност, а това също е свързано с физическата сила.“
Отглеждането на коне може да бъде източник на доходи за режима, на мнение е Джейкъб Богъл, експерт в страната. „Изглежда, че Северна Корея полага основите за разширена популация от коне, която ще се развие допълнително през следващите години. Развъждането за износ не може да бъде изключено“, обяснява той пред The Times.
Ким не присъства на заседанието на парламента в Пхенян тази седмица, но разискванията на него потвърдиха, че той продължава да контролира страната. Върховното народно събрание (SPA) прие нов закон за „защита на културния диалект на Пхенян“, последното усилие на режима да потисне влиянието на Южна Корея върху езика.