Когато говорим за храна през лятото няма как да не си помислим първо за най- консумираните плодове през този сезон, пъпеша и динята. Факт е, че те са сред най-богатите на вода плодове. Съдържащи около 90% вода, те са оптимален начин да поддържате тялото си хидратирано през горещите летни дни, в които губим много течности чрез изпотяването. Вероятно няма да ви изненада ползата им за бъбреците, тяхната функция и превенцията срещу образуване на камъни в бъбреците, които се дължат именно на сериозния процент вода, която съдържат.
Любопитство ще предизвика със сигурност въпроса каква е ролята на семките на пъпеша за здравето на бъбреците и защо научните изследвания ги сочат като еликсир за болни бъбреци. В какво се крие тайната на семките на вкусния и сладък летен плод и как точно пъпешите се грижат за бъбречната функция са въпроси, които живо вълнуват не само пациентите с бъбречни проблеми, но и всички, които искат да се погрижат превантивно за този важен орган и да се хранят здравословно и съобразно нуждите му.
Това важи най-вече за хората, при които рискът от болни бъбреци е висок заради наследственост, но и онези, които могат да се похвалят със здрави бъбреци, ще бъдат доволни да научат как семките от пъпеш помагат за бъбречни заболявания, защото сме свикнали да очакваме подобна полза от плода, а не от семките му.
Семките от пъпеша при болни бъбреци са полезни преди всичко при камъни в бъбреците.
Най-често срещаните видове камъни в бъбреците са камъни от пикочна киселина и оксалатни камъни. Семките на пъпеша са полезни и при двете състояния, тъй като са с ниско съдържание на оксалати и предварително образувани урати. Препоръчва се от Национална фондация по бъбречни заболявания и консумацията на ленено семе и семена от чиа при камъни в бъбреците и хронични, прогресиращи проблеми с функционирането на бъбреците.
Бъбречните заболявания се отразяват сериозно на живота на засегнатите пациенти, като водят до влошено качество на живот. Правят се опити за идентифициране на нови и алтернативни методи, които могат да се използват за управление на усложненията от хроничните бъбречни заболявания.
Една от областите, върху които се фокусират изследователите, е използването на интервенции, базирани на диета. Страдащите от хронично бъбречно заболяване трябва да променят диетата си и да избягват храни, които влошават бъбречната функция. Подходящите храни и тези, които попадат в списъка със забранени, зависят до голяма степен от самото бъбречно заболяване, както и от стадия, но в общия случай се налага ограничаване на солта в началните фази, а в крайните стадии на бъбречно заболяване – ограничаване на протеините, минералите калий и фосфор.
Възможно е дори някои бъбречни заболявания да изискват да ограничите приема на течности, противно на това, което обикновено считаме – че течностите са важни за бъбречното здраве, тоест възможно е да трябва да избягвате консумацията на краставици, дини, пъпеши и други храни, съставени основно от вода, но това не важи за семките им.
Източник: Actualno.com