Доклад на Frontex, достигнал до Службата за основни права, FRO, вътрешния орган за наблюдение на правата на човека на граничната агенция, през август 2022 г., и получен от BIRN, съобщава за тежки нарушения на правата на човека по границите на България.
Десетки вътрешни документи на Frontex и Европейската комисия, предоставени съгласно правилата на ЕС за свобода на информацията, съобщават за такива нарушения.
В доклада се съобщава, че мигрантите са оставяни голи и са им вземани всичките вещи. Търсещите убежище са принуждавани да плуват обратно към Турция. Дори ако нямат умения или сили да го направят.
В същия доклад се разкрива, че повечето са мигранти и бежанци са от Близкия изток, Северна Африка или Азия. Като се съобщава, че същите понякога са хапани от полицейски кучета или по тях се стреля.
На мигрантите не се вземат пръстови отпечатъци и не се иска основна информация. Нито пък има протоколи, документиращи подобни действия. Тази информация е била потвърдена пред авторите на доклада по време на разговори с общо десет български гранични служители.
В доклада се отбелязва също така, че граничните служители на Frontex умишлено се държат далеч от „горещите точки“, където се е случвало такова отблъскване.
„Те [българските гранични служители] имат инструкции да не позволяват на ФРОНТЕКС да види нищо, защото в противен случай ще трябва да направят официален доклад“, се казва в текста.
Но въпреки че Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Фронтекс) и Европейската комисия са наясно, че българските власти нарушават правата на човека на общата граница на България с Турция, Европейският съюз дава приоритет на по-нататъшното разширяване на Шенгенската зона.
Обвинена в подобни нарушения, Хърватия все пак се присъединява към Шенген през януари 2023 г. Хърватия е обвинявана в подобни нарушения и преди да се присъедини към Шенгенското пространство на 1 януари 2023 г. По това време някои правозащитни и хуманитарни организации изразиха загриженост относно потенциални нарушения на международното право в областта на правата на човека от страна на властите в Хърватия.
Последните бяха обвинени, че постоянно отказват достъп до територия и убежище на бежанци, лица, търсещи убежище, и мигранти и участват в колективни експулсирания, включително насилствено изтласкване.
Между началото на август и края на ноември 2022 г. 1395 души са съобщили, че са били незаконно изтласкани от Хърватия в Босна и Херцеговина.
До края на същата година България е заявила, че е предотвратила влизането на 160 000 мигранти в ЕС. А само между януари и октомври 2023 г. са били предотвратени цели 165 000 „опита за незаконно влизане“.
Притесненията, свързани с незаконната миграция, възпрепятстват присъединяването на България към Шенген до този момент
Поради опасения, свързани с незаконната миграция, Австрия и Нидерландия блокираха присъединяването на България към Шенгенското пространство през декември 2022 г.
Въпреки това балканската страна стана частично част от зоната без граници на ЕС по въздух и море от март. Докато Виена продължава да поддържа ветото си за присъединяването по сухопътни граници.
През септември 2022 г. София подписа оперативен план с Агенцията на Европейския съюз за убежище (EUAA) с цел да се увеличи капацитетът на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) за прилагане на Директивата за временна закрила чрез подобряване на приемането и предоставянето на информация, наред с другото.
Този план беше удължен до юни 2023 г. А през юли 2023 г. беше подписан нов план с цел да се предложи подкрепа на всички етапи на процедурата за международна закрила. Като се вземе предвид предоставянето на услуги за устен превод от редки езици. Предвижда се планът да продължи до 31 декември 2024 г.
Източник – SchengenVisaInfo/Превод:SafeNews
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News