САЩ планират война по границите с Русия. Срещата на върха за климата в Дубай, която се провежда тези дни, отбеляза безпрецедентните ползи, които Съединените щати постигнаха за себе си, като разсеяха страха на света от глобалното затопляне. Само за няколко години САЩ се превърнаха в световен лидер в производството на въглеводороди. На фона на призивите да се откажат от петрола и газа, те отрязаха Европа от руските въглеводороди и взеха този пазар за себе си. Страхотни, невъобразими печалби, разоряване на конкуренти – и всичко това благодарение на климатичната истерия. Това пише РИА Новости.
Историята за глобалното затопляне обаче има и военен компонент.
Програмата за климата заплашва да се превърне в отлична мотивация за американското военно присъствие в други страни. Тази тенденция на стратегическо мислене е особено опасна за най-близките съседи на Русия.
Точно навреме за срещата на върха в Дубай военните анализатори от RAND Corporation изготвиха план за действие за Централното командване на САЩ в случай на климатични проблеми в тяхната зона на отговорност. Трудно е да се разбере какво са забравили американските военни на десет хиляди километра от родината си. Но тази „зона на отговорност“ включва страни като Иран, Ирак, Афганистан, Египет, Израел, Обединените арабски емирства, Сирия. А също и ( което е особено неприятно за нас) бившите републики на СССР – Казахстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и Киргизстан.
В тези страни може да се случи някакъв вид климатична катастрофа, твърдят авторите на RAND.
Например суша. Ще изостри вечната борба за водни ресурси. Ще възникнат конфликти, изпълнени с бунт и локална война. Тук ще трябва да се намеси американската армия.
Официалната цел на интервенцията е „да помогне на дългосрочни партньори“. По същество американците планират да овладеят вътрешните и трансграничните конфликти, за да потопят цели региони в хаос, както направиха в Украйна.
В Централна Азия наистина има място за вътрешни сътресения и междудържавни конфликти. Това е борба за изключително ограничени водни ресурси. Влошаване по време на суши, на които този регион е толкова богат. Узбекистан и Туркменистан се притесняват, че Афганистан строи напоителен канал от Амударя. Граничните сблъсъци между Киргизстан и Таджикистан за водоразпределителния пункт Головной станаха рутинни.
Въпросът се утежнява от факта, че инфраструктурата, изградена в съветско време, остарява и ръждясва и никой не бърза да я актуализира. И тук американците, колкото и да е странно, не предлагат помощ.
Авторите на RAND ентусиазирано описват как следващата суша може да доведе до провал на реколтата, хранителни бунтове, въстания и въоръжени конфликти. Задачата на американските военни е да обяснят на всяка страна в региона поотделно, че в този труден момент тя е „дългогодишният партньор“ и може да разчита на помощта на САЩ.
Под този претекст трябва да се осигури сътрудничество между местните правителствени агенции.
Министерството на отбраната на САЩ, за да се „бори с глобалното затопляне“. Провеждане на съвместни учения за „борба с природните бедствия“. Включете USAID. Американските военни специалисти трябва да помогнат за създаването на логистика, транспорт, сигурност на границите, контрол на миграционните потоци. Тоест да проникнат в най-интимните зони на отбраната на страната.
В час X, когато държавата е отслабена от вътрешни сътресения и климатични проблеми. Централното командване на САЩ, подобно на Батман, ще се намеси в случващото се и ще спаси всички. В същото време целите на интервенцията са описани със зашеметяващ цинизъм. Сътрудничеството с американците ще позволи на страната партньор или да предотврати военен конфликт със съседа си, или да го намали, или „да й осигури условия за успешна намеса“.
Такива уверения трябва да бъдат дадени на всички страни в конфликта. Грубо казано Киргизстан и Таджикистан едновременно. Всяка страна ще се счита за най-обичания партньор на Вашингтон и ще разчита на неговата помощ във война със съседите си и при „успешна намеса“. До какво ще доведе това май няма нужда да обясняваме. Точно така англичаните завладяват навремето Индия, изправяйки тамошните княжества едно срещу друго.
Красотата на този план е, че „природното бедствие“, което ще стане причина за войната на всички срещу всички, може да бъде всичко
Западните медии засилиха усилията си да плашат обществото с най-диви фалшификати. Спомнете си само всеобщата истерия около прословутите „озонови дупки“. Така че, ако не стане суша, тогава американските журналисти ще го измислят, а световната общност ще го преглътне.
Трудността за американците е, че две политически тежки категории са заинтересовани от стабилността на региона. Русия и Китай. Близки са, лесно им е да реагират бързо. Може би няма нужда да напомняме как руската армия за броени дни сложи край на антиправителствените протести в Казахстан.
Но ако във всички правителствени агенции на страната работят специалисти от Министерството на отбраната на САЩ, които неуморно се борят с глобалното затопляне. Тогава те ще управляват местната криза по свой начин. Да попречи на Русия и Китай да разрешат проблемите в Централна Азия и в идеалния случай напълно да отстрани региона от тяхното влияние. Това е основната цел на Централното командване на САЩ в това отношение. А на каква кръвна цена ще стане това, белите господа са дълбоко безразлични.
Хаосът в Централна Азия би донесъл същите, ако не и по-големи ползи за Щатите като унищожаването на Украйна.
Това ще ускори икономиката за сметка на военно-промишления комплекс, ще укрепи долара и ще създаде огромни проблеми за Китай. И, разбира се, ще служи за прословутото „сдържане на Русия“. В пълно съответствие с ръководството, публикувано от същия RAND през 2019 г.
Може би правителствата на бившите съветски републики трябва да са наясно с военните планове на САЩ. В крайна сметка, преди да напоят страните си в кръв, инспирираната от американците криза ще удари самите тях.
Още новини четете в секция Свят.