Съединените щати обявиха освобождаването от военния затвор Гуантанамо на саудитски инженер, заловен преди повече от две десетилетия като заподозрян за атентатите на Ал Кайда от 11 септември 2001 г., но така и не обвинен, предаде АФП.
48-годишният Гасан ал Шарби е бил задържан във Файсалабад, Пакистан, заедно със свой съмишленик от „Ал Кайда“ през март 2002 г. Той е бил набелязан, тъй като е учил в авиационен университет в Аризона и е посещавал летателно училище заедно с двама от похитителите от Ал Кайда в заговора от 11 септември.
Американската армия е обмисляла обвинения срещу Шарби и няколко други лица, но през 2008 г. ги е оттеглила, предава БГНЕС.
Въпреки това тя продължава да го държи като вражески боец във военния затвор в базата на американските военноморски сили в Гуантанамо, Куба. Статутът му остава в неизвестност – никога не му е повдигнато обвинение, но не е и одобрено освобождаването му.
Но през февруари 2022 г. Съветът за периодичен преглед към Пентагона, който разглежда молбите за освобождаване от Гуантанамо, постанови, че роденият в Джеда, Саудитска Арабия, може да бъде освободен.
Той заявява, че той не е заемал ръководна или подпомагаща позиция в „Ал Кайда“ и е сътрудничил при задържането си – след като години по-рано е бил разглеждан като враждебен затворник.
В доклада се казва също, че той има неуточнени „проблеми с физическото и психическото здраве“.
Решението от 2022 г. посочва, че той може да влезе в дългогодишната програма на Саудитска Арабия за рехабилитация на радикални джихадисти, която се стреми бавно да промени възгледите им и същевременно гарантира, че те ще бъдат наблюдавани при завръщането им в обществото.
След освобождаването на Шарби в Гуантанамо остават 31 затворници, което е по-малко от пиковия брой от близо 800.
От тях 17 отговарят на условията за прехвърляне и Пентагонът и Държавният департамент търсят държави, които да ги приемат.
Други трима имат право на преглед от Съвета за периодичен преглед, докато срещу девет са повдигнати обвинения по силата на военни комисии, а двама са осъдени от такива комисии