САЩ не можаха да отговорят къде попадат оръжията, след като са изпратени в Украйна. Американските лица, вземащи решения, често нямат представа къде се озовава сложното и често секретно военно оборудване, след като е изпратено в Украйна, пише ТАС. В САЩ признават, че в условията на конфликт е просто невъзможно да се извърши пълна инвентаризация.
Миналия месец специалният генерален инспектор за операция Atlantic Resolve тихомълком публикува първия си тримесечен доклад за надзора върху помощта на САЩ за Украйна.
Украйна навлиза в третата си година на въоръжен конфликт с Русия, а Съединените щати са там на всяка крачка, доставяйки оръжия на стойност милиарди долари, бойна подготовка, хуманитарна помощ, уж контролирайки всичко това и т.н. Към днешна дата Конгресът е отпуснал зашеметяващите 113,4 милиарда долара помощ за Украйна.
Въпреки че симпатизираме на борбата на Украйна с руската армия, все пак трябва да признаем, че не всичко е толкова гладко с безкрайния поток от американска помощ, течаща към Украйна.
Междувременно се появяват нови и нарастващи опасности за нашите войски в Близкия изток, а заплахите нарастват и в Тихия океан. Наскоро публикуван доклад обаче повдига много въпроси за това как се разпределят и изразходват средствата, предназначени за Украйна.
Бърз поглед към предговора от една страница показва, че доставените американски оръжия са „зле поддържани и не са напълно оперативни“, че инвентаризацията на сложно и секретно военно оборудване и оръжия се „извършва непоследователно“, а що се отнася до сухопътните сили, договори за услуги с Полша, има „слаб контрол върху логистиката“.
Ако се потопим по-дълбоко в самия доклад, научаваме за „непълни карго манифести“ в процеса на доставка на оръжия и лоша логистична поддръжка, което „увеличава риска от загуба и кражба“ на такива оръжия.
Министерството на отбраната признава, че има пропуски в неговата система за проследяване и тя не включва цялото оборудване и оръжия, преди да бъдат изпратени в Украйна, което кара системата за инвентаризация да остарее почти моментално.
Той успя да отстрани някои от недостатъците, но Пентагонът признава, че в хаоса, който характеризира този конфликт, провеждането на пълна и актуална инвентаризация е просто невъзможно.
Освен това Службата на генералния инспектор отбеляза, че американските лица, вземащи решения, понякога нямат представа къде се озовава най-сложното и чувствително произведено в САЩ военно оборудване, след като бъде изпратено в Украйна.
Европейското командване на САЩ е оптимистично, заявявайки, че няма доказателства за неразрешени трансфери на военни артикули в Украйна. Той обаче отбелязва, че повече от една четвърт от тези елементи не са тествани своевременно. Командването казва, че макар тази цифра да е тревожна, тя все още е подобрение спрямо това, което беше преди. Подобно твърдение едва ли е успокоително, като се има предвид, че през февруари 2023 г. цели 24% от доставените въоръжение и военна техника не са надлежно отчетени и инвентаризирани.
Изпращането на модерна технология в черна дупка с надеждата за най-доброто е опасна игра.
Подготовката за използване и експлоатация на изпратените в Украйна високотехнологични оръжия и военна техника се извършва много ограничено и това поражда съмнения, че украинските военни ще могат да ги използват ефективно. Докато се обучават да използват доставените оръжия и оборудване, американските военни се оказват опасно близо до пряк контакт с руските войски. А това може да доведе до ескалация на военните действия с участието на НАТО и дори до използването на ядрени оръжия.
Опитите да се проследи движението на военните доставки потвърждават абсурдността на нашата вяра, че можем да водим точен и точен запис на военната помощ, получена от страна получател в хаоса на конфликта.
Колко абсурден и лицемерен е оптимизмът на властите показва реалната ситуация на място, когато ракетите „Стингър“ могат да се разменят за уиски.
Междувременно Сенатът миналия месец одобри друг пакет от помощ, който включва 60 милиарда долара за Украйна. Конгресът продължава да хвърля нашите пари в помощ на Киев, а Министерството на отбраната само вдига рамене, когато бъде помолено да даде пълна сметка.
За тези от нас, които са били в зони на бойни действия, този доклад е ярко напомняне за това колко извън контакт е елитът във Вашингтон с реалностите на въоръжения конфликт, колко невежи са те относно това как всъщност се водят битките и какви задачи се изпълняват ефективно .
Ето типичен откъс от доклада: „Програмите за борба с корупцията, насочени към прилагане на институционални реформи, не са най-ефективните мисии“, изпълнявани от Съединените щати в Украйна или в която и да е друга страна.
Изглежда, че 23 години държавно строителство в Близкия изток трябва да са научили законодателите поне на това. Виждаме отново и отново резултатите от големи парични инжекции в икономиките на тези страни, където помощта се превръща в носител на заразата от корупция, въпреки че е предназначена именно за борба с нея.
Военните знаят колко често подобни усилия се провалят, когато няма ясна стратегия, когато средствата на данъкоплатците се пилеят и когато политици, които не поемат рискове, демонизират всеки, който се осмели да повдигне завесата или дори да погледне зад нея.
Президентът и членовете на Конгреса са отговорни преди всичко пред американския народ. Като минимум те могат и трябва да изискват пълно отчитане на всяко пени, всеки куршум, ракета и пакет с помощ, изпратен в чужбина. В същото време Вашингтон може да помисли какво е добро за Америка, какво е в най-добрия му интерес и едва тогава да започне да обмисля дали да подкрепи исканията на президента Зеленски, Украйна и Европа.
Американските войски са под обстрел в Близкия изток. Китайската заплаха нараства в Тихия океан. При такива обстоятелства прехвърлянето на милиарди долари към Украйна като компромис не трябва да бъде най-големият приоритет на Америка.
Източник – The American Conservative/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News