САЩ и страни от НАТО обявяват план за Украйна до 2027 година Напускащият министър на отбраната на САЩ Лойд Остин ще представи план за укрепване на украинската армия до 2027 г. заедно с ключови съюзници на Киев, включително страни от НАТО, тази седмица, съобщиха представители на отбраната на САЩ.
Защо това е важно?
Бъдещето на Украйна остава несигурно. Длъжностни лица както в Киев, така и в НАТО очакват със затаен дъх да видят как бъдещият президент Доналд Тръмп ще промени разпоредбите на Вашингтон за военна помощ. Новоизбраният президент заяви, че ще намали помощта за Украйна и ще действа бързо, за да сложи край на продължаващата близо три години пълномащабна война. Киев е силно зависим от своите съюзници, за да поддържа смазващите си военни усилия срещу Москва. Военната помощ на САЩ представлява приблизително половината от това, което Украйна получава от своите поддръжници.
Длъжностни лица в Киев и страните от източния фланг на НАТО са обезпокоени, че постигнатото с посредничеството на Тръмп прекратяване на най-големия сухопътен конфликт в Европа след Втората световна война може да бъде за сметка на Украйна и близките до Русия страни от алианса.
Тръмп заяви, че е в добри отношения с руския президент Владимир Путин и украинския лидер Володимир Зеленски.
Двама високопоставени представители на отбраната на САЩ заявиха пред репортери във вторник, че Остин ще се срещне с лидери, отговарящи за подкрепата на различни части на украинската армия. Много от поддръжниците на Украйна, попадащи в така наречената Контактна група за отбрана на Украйна, трябва да се срещнат във военновъздушната база Рамщайн на САЩ в Западна Германия в четвъртък. В рамките на групата има длъжностни лица от целия НАТО, които отговарят за по-специфични способности, известни като коалиции. „Длъжностните лица ще „набележат отбранителните способности на Украйна в подкрепа на изграждането на надеждни възпиращи сили до 2027 г.“, заявиха от Пентагона.
„Лидерите на тези коалиции ще трябва да одобрят пътни карти, в които да бъдат формулирани нуждите и целите на Украйна в областта на военновъздушните сили, бронетехниката, артилерията, обезвреждането на мини, безпилотните летателни апарати, интегрираната противовъздушна и противоракетна отбрана, информационните технологии и морската сигурност до 2027 г.“, заяви служител на отбраната. „Тези пътни карти имат за цел да дадат възможност на донорите да планират и подкрепят Украйна устойчиво в бъдеще.“
Срещата в четвъртък ще бъде последната за Остин като министър на отбраната, преди новата администрация да поеме поста. Служителят по отбраната заяви, че Пентагонът не „закрива“ контактната група, като добави, че работата ѝ ще продължи и след 20 януари.
След десетилетия на разчитане на САЩ за някои жизненоважни и скъпоструващи средства, като например наблюдението, европейските страни от НАТО като цяло настояват да увеличат собствените си военни способности. Длъжностни лица обсъждаха възможността континенталните членове на НАТО да изтеглят Контактната група за отбрана на Украйна малко по-далеч от САЩ, тъй като кампанията на Тръмп набра сила миналата година.
Украински лидер, Володимир Зеленски каза на среща на Контактната група за отбрана на Украйна във военновъздушната база Рамщайн през септември 2024 г.:
„Всички знаете, че действаме с минимално въоръжение. Нуждаем се от повече оръжия, за да прогоним руските сили от нашата земя и особено в Донецка област.“
Лидерите се срещнаха днес, за да уточнят подробностите, като преди минути обявиха за предоставяне на нова военна помощ на Украйна в размер на 500 милиона долара. Пакетът включва ракети за противовъздушна отбрана, боеприпаси и оборудване за изтребители F-16. Очаква се това да бъде последният транш от отбранителната помощ на САЩ, предоставена от администрацията на Джо Байдън преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп на 20 януари.
Вижте повече за това в публикацията на SafeNews:
Последен транш! САЩ отпускат 500 млн. долара военна помощ за Украйна
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews