В бюджета има доста пожелателно мислене. Това заяви пред БНР доц. Григор Сарийски, макроикономист от БАН.
„Логично е за всеки, който знае да смята, да има резерви към този бюджет. Госпожа Нинова беше твърде учтива, когато каза, че висят 2 милиарда. Според мен са много повече“, каза доц. Сарийски.
Той смята становището, че енергийната криза е преодоляна, по-скоро за пожелателно мислене: „Не може да се стъпва на тази основа при правенето на бюджет“.
Забавя се индексът на индустриалното производство, отчете още икономистът.
„Да залагате увеличение от 1.8% е доста оптимистично“, смята той.
Като несигурен момент в разчетите на бюджета той посочи и падането на инфлацията до 5%. Доц. Сарийски не одобрява и взимането на 100% от печалбата на държавните предприятия: „Това е нездрава икономическа логика“.
Той се съмнява във възможността да получим 1.5 милиарда по ПВУ: „По-големият проблем е, че ПВУ и тези приходи бяха превърнати в заложник на отчаяния стремеж на сега управляващите да вкарат България в еврозоната. Той ни доведе до това да работим втора поредна година без приет бюджет. Финансите на страната бяха вкарани в хаос“.
Основният проблем при влизането в еврозоната е поставянето на българската парична система в състояние на зависимост, смята доц. Сарийски.
„Историята с паралелното въвеждане на еврото се прави, за да може българите да свикнат и да се настроят по-позитивно. Влизането в еврозоната означава да се откажем от всякакви наченки на парична политика. Това означава свързване към системата веднъж завинаги и липса на каквото и да е възможност да влияете върху местното парично предлагане“, каза той.
Икономистът коментира и възможността за провеждане на референдума на „Възраждене“ за влизане в еврозоната: „Партии, които претендират, че са демократични, се противопоставят на идеята за това допитване. Този въпрос беше разпределен на 4 комисии. Всяка от тях може да даде становище, което да възпрепятства провеждането на референдума. Това е далече от идеята за демокрация“.