Сръбското правителство то шпионира журналисти и активисти чрез израелска фирма. Сърбия е използвала технологии на израелска фирма, за да осъществи шпионска кампания, твърди Amnesty.
Сръбски служители са инсталирали домашен шпионски софтуер на телефоните на десетки журналисти и активисти, съобщи Amnesty International в доклад, който бе публикуван в понеделник и в който се цитират доказателства от цифровата експертиза и показания на активисти, които твърдят, че са били хакнати през последните месеци. В два случая софтуерът, предоставен от израелската компания Cellebrite DI Ltd (CLBT.O), е бил използван за отключване на телефоните преди заразяването, се казва в доклада.
В доклада се казва още, че сръбският шпионски софтуер, наречен от Amnesty „NoviSpy“, прави скрити снимки на екрана на мобилните устройства, копира контактите и ги качва на контролиран от правителството сървър.
„В много случаи активисти и журналисти съобщават за признаци на подозрителна дейност на мобилните си телефони непосредствено след интервюта със сръбската полиция и органите за сигурност“, казва Amnesty.
Сръбската разузнавателна агенция BIA публикува в понеделник изявление, в което заявява, че работи в рамките на местните закони, и обвинява доклада на Amnesty, че съдържа „безсмислени твърдения“. Сръбското министерство на вътрешните работи и външното министерство не отговориха на молбите за коментар.
Продуктите на Cellebrite се използват широко от правоприлагащите органи, включително от ФБР, за отключване на смартфони и търсене на доказателства в тях.
Cellebrite заяви, че оценява работата на Amnesty, а главният маркетинг директор Дейвид Джи заяви, че компанията разследва обвиненията.
„Ако тези обвинения са точни, това потенциално би могло да бъде нарушение на нашето лицензионно споразумение с крайния потребител“, каза Джи пред Ройтерс. Ако случаят е такъв, каза Джи, Cellebrite може да преустанови използването на технологията си от сръбските власти.
Поставянето на софтуер за наблюдение на устройствата „абсолютно не е това, което правим“, каза Джи. Той добави, че Cellebrite е започнала да се свързва със сръбски официални лица, но отказа да предостави повече подробности.
Един от активистите, представени от Amnesty в доклада, заяви, че е забелязал, че контактите в телефона му са били експортирани веднага след срещата с BIA.
Активистът каза пред Ройтерс, че е показал телефона си на експерти по цифрова съдебна медицина, които са открили, че шпионският софтуер NoviSpy е експортирал контактите им и е изпратил лични снимки от устройството им на сървър, контролиран от BIA.
Според Amnesty Сърбия е получила устройства за кракване на телефони от Cellebrite като част от по-широк пакет от помощи, предназначен да помогне на Сърбия да изпълни изискванията за интеграция в Европейския съюз. Този пакет, финансиран от норвежкото правителство и управляван от Службата на ООН за проектни услуги (UNOPS), е бил предоставен на сръбското министерство на вътрешните работи от 2017 до 2021 г., за да помогне на Сърбия да се бори с организираната престъпност, се казва в доклада. Норвежкото правителство временно е прекратило доставките на устройства Cellebrite за Сърбия през 2018 г., казва Amnesty. Норвежкото посолство в Белград също изрази загриженост относно програмата, се казва още в доклада, но в крайна сметка UNOPS достави устройствата през юни 2019 г.
„Твърденията в доклада са тревожни и, ако са верни, са неприемливи“, заяви заместник-министърът на външните работи на Норвегия Мария Вартересян пред Ройтерс. „По-късно този месец ще се срещнем със сръбските власти, както и с UNOPS, за да получим допълнителна информация по въпроса.“ „Очакваме UNOPS да разследва твърденията“, добави тя.
В изявление UNOPS заяви, че приветства доклада на Amnesty и заяви, че през годините след 2017 г. агенцията е „допълнително подобрила механизмите за оценка и смекчаване на потенциалните неблагоприятни последици“. Агенцията не даде подробности за тези мерки.
Източник – Reuters/Превод:SafeNews