Сръбският президент Александър Вучич не се интересува от членство в БРИКС. Това заяви шефът на Министерството на вътрешните работи (МВР) на страната Ивица Дачич, пише Srbin Info.
Според длъжностното лице Сърбия не се интересува от членство в БРИКС и че той и Вучич са за присъединяване към Европейския съюз (ЕС). Дачич отбеляза, че е невъзможно да има две стратегически ориентации, „да бъдем едновременно за БРИКС и ЕС“.
В същото време ръководителят на МВР отбеляза, че добивът на литий със страните от ЕС или закупуването на френски изтребители Rafale не е пълно обръщане на Белград към Запада. „Не мисля, че има нещо, което ни накланя към баланс“, каза Дачич.
SafeNews припомня, че по-рано
Казахстан се отказа от влизане в БРИКС
Токаев предпочита ООН като „универсална организация“, обяви Астана.
Казахстан се отказа от подаване на заявление за присъединяване към БРИКС – група от държави, която от Владимир Путин беше определена като антипод на глобалната доминираща роля на САЩ.
Казахстан все още няма да кандидатства в БРИКС, тъй като президентът Касъм-Жомарт Токаев предпочита ООН като „универсална организация“, каза неговият прессекретар, предаде агенция Tengrinews.
„Казахстан наблюдава с интерес развитието на БРИКС и подкрепя призивите на лидерите на държавите основателки на организацията да положат всички усилия за изграждане на справедлив, демократичен световен ред, свободен от хегемонията на каквито и да е суперсили“, обявиха от Астана.
Русия от своя страна ще опита да убеди партньорите си от групата БРИКС да изградят алтернативна платформа за международни разплащания, която да бъде „имунизирана“ срещу западни санкции, съобщава Ройтерс. Това ще се случи по време на срещата на върха на организацията, която ще се проведе от 22-24 октомври в руския град Казан.
Руският президент Владимир Путин опитва да превърне БРИКС, чиито членове са Бразилия, Китай, Индия, Южна Африка, а отскоро и Египет, ОАЕ, Иран и Етиопия, контрапункт на Запада в политическо и търговско отношение.
Срещата в Казан се представя от Кремъл като доказателство, западните усилия за изолиране на Русия пропадат. Нещо повече, Путин възнамерява да предложи пълна промяна на световната финансова система и слагане края на доминацията на долара, като от ключово значение за това е създаването на алтернативна разплащателна система.
Тя трябва да бъде базирана на мрежа от търговски банки, свързани през централните банки на страните от БРИКС, според документи, подготвени от финансовото министерство и централната банка на Русия.
Системата трябва да ползва блокчейн технологии за складиране и трансфер на дигитални токени, базирани върху националните валути на участващите страни. Така ще може да се заобикалят доларовите разплащания.
За Кремъл това е начинът да преодолее проблемите си с трансакции дори и с „приятелски“ държави като, например, Китай, чиито търговски банки се опасяват, че могат да бъдат подложени на санкции заради връзките си с Русия.
Според руски официални представители изграждането на системата е напълно възможно, но „ще отнеме време“, а допълнителна трудност може да се окаже и разширяването на групата, започнало през миналата година.
Източник: Лента.ру/ Превод: SafeNews