Само след 20 години работа като инвестиционен банкер Никълъс Алън решава, че е време да се пенсионира. Той беше едва на 43 години.
Никълъс и съпругата му Стефани бяха изградили инвестиционен портфейл на стойност около £1 милион. С него той можеше да осигури доход от £40 000 годишно. Сума, достатъчна, за да може семействотото му, включително двете им деца, Хенри и Джеймс, да живеят нормално . Стефани не се върна на работата си като служител по контрол на качеството, след като роди децата.
„Седнахме и създадохме няколко електронни таблици. Преценихме домакинските си разходи и осъзнахме, че можем да го направим, стига да не променим начина си на живот в обозримо бъдеще“, каза Николас.
Много хора мечтаят да се пенсионират толкова рано
Но нарастваща армия от пламенни спестители, които следват движението за финансова независимост, ранно пенсиониране (Fire), го превръщат в реалност. “Пожароспестителите” се стремят да минимизират разходите си. Така те спестяват голяма част от заплатата си. След това инвестират на фондовия пазар и дсе надпреварват да изплатят всякакви дългове, като например ипотека.
Ранното пенсиониране даде на Никълъс, сега на 58, и Стефани, на 57, свободата да прекарват повече време един с друг. През тези години те преследвали интересите си и са обърнали повече внимание на семейството си. Сега децата им са на 23 и 19 години.
Около 0,7% от хората казват, че са се пенсионирали на 50-годишна възраст и не са на платена работа, според Института за фискални изследвания (IFS), икономически мозъчен тръст. Това нараства до 4,3% до 55-годишна възраст и 17,5% до 60-годишна възраст.
„Общатака картина е, че по същество никой не се пенсионира на четиридесетте си години. Повечето хора очакват да се пенсионират по-късно в живота, особено ако все още имат ипотека за плащане“, обяснява Джонатан Криб от IFS.
Как бихте могли да го направите?
Ранното пенсиониране не е само за супербогатите, но изисква много планиране. Ще имате нужда от достатъчно пари, за да покриете основните разходи за живот, неочакваните разходи и желания от вас начин на живот за десетилетия напред.
„Някои хора, като Fire savers, достигат до крайност пестеливост, за да постигнат ранно пенсиониране. Но повечето не могат да издържат това в дългосрочен план. Най-добрият план е този, към който знаете, че можете да се придържате. Ако копнеете за чести пътувания, може да не е практично да се пенсионирате напълно“, каза Меган Римър от инвестиционната платформа Quilter Cheviot.
Асоциацията за пенсии и доживотни спестявания, индустриален орган, изчислява, че един човек се нуждае от £31 300 на година след данъчно облагане. Те ще са достатъчни ой да поддържа умерен начин на живот след пенсиониране. Но само ако приемем, че няма разходи за жилище. Това може да включва доходи от държавна пенсия. Асоциацията изчислява, че една двойка се нуждае от 43 100 паунда годишно след облагане. Умереният начин на живот би покрил основни разходи с малко пари, останали за общуване, хранене навън и от време на време за почивка в чужбина.
Семейство Алън беше без ипотека по времето, когато Никълъс спря работа. През 1998 г. те платиха 158 000 паунда за тяхната къща близнак с три спални в Бромли, югоизточен Лондон. След това похарчиха още 130 000 паунда за обновяването ѝ. Тогава те дадоха приоритет на изплащането на ипотеката и оставането без дългове.
„Никога не сме ходили на наистина скъпи почивки в чужбина като семейство и разходите ни бяха скромни“, каза Стефани.
Как да инвестираме разумно
За да имате шанс да се пенсионирате по-рано, експертите препоръчват да започнете да инвестирате възможно най-рано. Така парите ви ще имат шанс да растат с течение на времето.
„Колкото по-рано започнете, толкова по-добре. Дори ако имате само малки суми за инвестиране в началото, това е свързано с изграждането на навик“, каза Джанпаоло Мантини от фирмата за управление на богатство Saltus. „Всеки път, когато имате увеличение на заплатата, спестете малко повече пари във вашата Isa или пенсия, за да не харчите повече пари.“
Възползвайте се максимално от необлагаемите квоти, за да увеличите своите спестявания и инвестиции. Можете да спестите или инвестирате £20 000 на година в Isa и всеки растеж или доход, който получавате от него, не се облага с данъци за цял живот.
Семейство Алън постепенно премести целия си инвестиционен портфейл в Исас. Никълъс обича да инвестира в компании, които изплащат редовни дивиденти на акционерите, като петролния гигант BP, фирмата за финансови услуги Legal & General и производителя на лекарства Glaxosmithkline. Дивидентите могат да се използват като доход, оставяйки останалата част от портфолиото ви инвестирана.
Лайт Халаф от инвестиционната платформа AJ Bell предложи да се вложат пари в инвестиционния тръст на Лондонското сити. То увеличава дивидента си всяка година от 1966 г. насам. Препоръчетелен и фонда Evenlode Global Income, който инвестира в компании с история на увеличаване на дивидента си, като напр. Unilever и Microsoft.
Как да поддържаме средствата си
Никълъс и Стефани очакват доходите им да растат, когато остареят. След като спряха работа, те продължиха да плащат осигуровките си, за да гарантират, че ще имат право на държавна пенсия, когато навършат 67 години и могат да я поискат.
Освен това всеки от тях има самостоятелно инвестирани лични пенсии (Sipps). Тази на Никола струва около £1,1 милиона, а тази на Стефани е на стойност £450 000. През 2019 г. те прехвърлиха пари от пенсионните схеми за последна заплата, които са изградили по време на трудовия си живот. Рядко се смята за добра идея да се прехвърли от схема за последна заплата, тъй като те предлагат гарантиран доход при пенсиониране. Но Алън се посъветва и реши, че иска да се възползва максимално от предлаганите щедри трансферни стойности. Заедно те изтеглят около £80 000 годишно от своите пенсии и инвестиционен портфейл, като всичко това е освободено от данъци.
„Подкрепям семейството си и правя неща, които ми харесват, като да помагам на Ник да прави ремонти, да се занимавам с градинарство и да съм доброволец. Това е баланс между отговорности, ангажименти и правене на неща, които ще ви предизвикат и ще ви интересуват“, обяснява Стефани.
Източник: The Times/Превод: SafeNews