Много се говори за лошите пътни условия в България, а похвалите са малко.
Тунел „Железница“ е един от добрите примери. Новоизграденият тунел, който е и най-дългия в България със своите близо 2 км, е най-модерното пътно съоръжение у нас.
Екип на SafeNews бе сред първите, които влязоха в завършения тунел „Железница“, заедно с Ангел Попов – експерт обществен превоз на пътници и товари, инж. Кирил Викторов – геолог, Теодор Атанасов – експерт пътни знаци и маркировки, Мартин Милушев. – експерт поведение на водача, инж. Георги Георгиев, инж. Иван Павлов – експерт пътни знаци с променливи съобщения и ИТС.
Защо тунел „Железница“ е толкова модерен?
„Железница“ е проектирана по най-съвременните норми, като са вложени най-висококачествените материали.
„Тунелите са едни от най-опасните пътни съоръжения и системите за защита трябва да са на много високо ниво. В „Железница“, при монтажа на осветителните тела, кабел-каналните трасета не са от обикновен поцинкован метал, а от неръждаема стомана от най-висок клас Това, в бъдеще, може да предотврати трагични случаи, като в тунел „Ечемишка“, разказва пред SafeNews Диана Русинова, експерт по пътна безопасност. „За съжаление в останалите тунели по АМ „Струма“ е използван поцинкован метал.“
Лятото екип на ЕЦТП прави инспекция именно на тези тунели и установява, че голяма част от носещите конструкции на лампите вече са корозирали, което налага подмяна. Подобен сценарий обаче е избегнат в тунел „Железица“.
Безопасността
Кутиите за противопожарна безопасност, в които се съхраняват шланговете за пожарна безопасност, също са изработени от специална неръждаема стомана. В останалите тунели се забелязва, че кутиите с по-нисък на защита от корозия, вече са се разпаднали.
Всяко едно от тези съоръжения е оборудвано със SOS телефон, пожарогасители и аптечка. В тунела има и клетка за мобилна връзка.
Съществен елемент на безопасността са двете големи транспортни врати, които служат за бързото преминаване на спешни автомобили и четирите малки, чиято цел е безопасна евакуация на хората при инцидент вътре в тунела.
Пешеходните галерии имат специална вентилация, така че при прехода от едната в другата тръба, при пожар, да се избегне задимяването.
Тръбите на тунеба пък са снабдени със специални вентилатори, които имат възможността в рамките на 1-2 минути да изнесат целия дим от съоръжение, както може да се види в демонстрация за SafeNews. Те се въртят със скоростта на двигател на „Еърбъс“.
Тунелът е снабден със съвременна система за контрол на трафика, при аварийна ситуация системата сработа и посредством пътни знаци с променящи се съобщения се регулира скоростта и тн.
„Железница“ е оборудвана и два генератора при евентуално спиране на тока, както и два контролни центъра.
Диана Русинова отбелязва, че има една малка грешка при електронните знаци при променящи се съобщения – пътните знаци не са за магистрала.
„Надяваме се, че след доклада на ЕЦТП тази грешка ще бъде поравена“, казва тя пред SafeNews.bg.