Официалният брой на загиналите от опустошителното земетресение, което удари Турция и съседна Сирия, нарасна до над 11 200. Това стана ясно, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган посети епицентъра на бедствието. Междувременно хората в Газиантеп разказват как част от спасителните екипи не са пристигнали цели 12 часа след като земетресението е ударило.
Можете да разгледате още кадри от засегнатите райони в галерията нa SafeNews и във видеата ни.
Отхвърляйки нарастващите критики към реакцията на властите на земетресението с магнитуд 7,8 в понеделник и призивите към правителството да изпрати повече помощ в зоната на бедствието, Ердоган, посещавайки най-тежко засегнатите провинции Хатай и Кахраманмараш, каза в сряда, че спасителната операция се подобрява през деня.
Турският президент каза, че досега са потвърдени 8754 загинали при земетресението в Турция, докато гражданската защита на Сирия актуализира броя си на 2470. Експерти прогнозират, че общият брой на загиналите ще се покачи още повече и може да се удвои.
Според Ердоган онези, които са недоволни от реакцията на властите, са „провокатори“.
Той ги обвини, че разпалват гняв заради обвиненията, че спасителната акция се е забавила. Стигна се и до арести на няколко души заради публикации в социалните медии след земетресението.
Първоначалният силен трус беше последван в рамките на часове от втори почти толкова мощен трус, който събори хиляди сгради, включително болници, училища и жилищни блокове, рани десетки хиляди хора и остави безброй много хора без дом.
Докато армия от спасители продължаваше да рови под развалините на срутени сгради при минусови температури, шефът на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус каза, че сега е „надпревара с времето“ да се намерят онези, за които се опасяват, че са в капан.
Зимна буря обаче усложни спасителните усилия, като много пътища – някои от тях повредени от земетресението – станаха почти непроходими, което доведе до задръствания, които се простират на километри в някои региони.
Критиките продължават да се натрупват за това, което мнозина в Турция описаха като бавен и неадекватен отговор на бедствието, с много гняв, фокусиран и върху „данъка върху земетресението“, наложен от турското правителство преди повече от две десетилетия.
Приблизителните 88 милиарда лири, начислени през 1999 г., след като повече от 17 000 души бяха убити при друго силно земетресение в северозападна Турция, трябваше да бъдат изразходвани за предотвратяване на бедствия и по-добри служби за спешна помощ, но има малко информация за как е бил използван.
Ердоган обяви извънредно положение в 10 провинции. Но жителите на няколко пострадали града изразиха гняв и отчаяние от реакцията на властите. „Тук няма дори нито един човек. Ние сме под снега, без дом, без нищо“, казва пред Ройтерс Мурат Алинак, чийто дом в Малатия се срути и чиито роднини са в неизвестност. „Какво да правя, къде да отида?“
Въпреки критичната необходимост бързо да се стигне до оцелелите, нито един спасителен екип не пристигна в град Газиантеп през първите 12 часа след бедствието, което принуди роднините на жертвите и местната полиция да разчистят руините на ръка, твърдят свидетели пред AFP. Когато спасителите най-накрая дошли в понеделник вечерта, те работили само няколко часа, преди да прекратят операцията за нощта, разказват жителите пред информационната агенция.
Много турци изразиха гнева си онлайн заради това, което според тях беше небрежна реакция при извънредни ситуации в най-южната провинция Хатай, оплаквайки се, че спасителните усилия не са успели да достигнат района.
В Хатай земетресението изравни със земята правителствени сгради, включително местния отдел на турската агенция за помощ при бедствия AFAD.
„Толкова съм ядосан“, каза анализаторът Гьонюл Тол от Института за Близкия изток във Вашингтон. „Хората се опитват да изровят свои близки, хванати под развалините. Студено е, вали, няма ток. Един член на семейството е блокиран под тежка бетонна плоча и чака спасителите с часове.“
Без достатъчно спасители, доброволците казват, че ще трябва сами да се намесят и да свършат тежката работа.
„Отиваме на места, за да помогнем на хора, които първоначално е трябвало да бъдат спасени от Червения полумесец, но там не е отишла помощ“, каза Серен Сойлу, член на доброволческа група, създадена от дясната опозиционна партия İyi.
Мурат Харун Йонгьорен, координатор на Akut, най-голямата турска организация за подпомагане и спасяване на гражданското общество, каза, че усилията за достигане до засегнатите в Южна Турция са били силно възпрепятствани от студеното време и ледени условия, както и самият размер на засегнатата област. „Често определяме големите земетресения като бедствия. Това е повече от земетресение, това е катастрофа“, твърди той.
Координаторът казва, че заклещените под развалините са във все по-голяма опасност с всеки изминал час. „Да се гарантира, че хората ще получат правилната помощ, може да не е лесно през първите 72 часа след такива големи и катастрофални земетресения“, каза той. „Координацията на екипа, транспортът и логистичните проблеми не са лесни.“
Йонгьорен също каза, че истинският брой на срутените сгради е вероятно значително да надхвърли потвърдения брой досега, добавяйки: „Когато комбинирате броя на тези срутени сгради с други критерии, мога да кажа, че сме изправени пред трудна операция.“
Първите хуманитарни помощи в Нурдагъ вече пристигнаха, те са от Катар. Очакванията на властите са само в този град жертвите да надхвърлят 3000.
Представители на хуманитарните организации изразиха особена загриженост относно ситуацията в Сирия, която вече е засегната от хуманитарна криза след близо 12 години гражданска война. Сирийските власти съобщават за смъртни случаи чак на юг до Хама, на 250 км от епицентъра.
Снимки и видео: SafeNews.bg