Закъснението в работата на институциите по европейските програми води до струпване на огромен обем работа. На практика плановете за инвестиции се оказват неизпълними. Така стоят нещата с програмите, засягащи въглищните райони, приети от Министерството за регионално развитие и благоустройство (МРРБ).
Причина за това е закъснение на отделни схеми, които се прехвърлят. Налице е също цялостен проблем с капацитета. Към това можем да прибавим и факта, че някои министерства подготвят буквално невъзможни годишни програми.
От приблизителните срокове по тях е ясно, че много от процедурите всъщност ще останат за 2026 г.
Това показват данни на публикувани в сайта за еврофондовете eufunds.bg индикативни годишни програми по отделните фондове за 2025 г. Наред с обичайните европейски фондове, администрацията се бори и с плана за възстановяване и устойчивост, където всичко закъснява.
Особено показателна за струпването на огромен обем работа е индикативната програма на МРРБ по програма “Развитие на регионите” за 2025 г. Под шапката на тази програма попаднаха и парите за справедлив преход на въглищните региони – Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Само за тези региони през 2025 г. МРРБ е заложило да обяви 9 процедури за финансиране на обща стойност 2,4 млрд. лв.
Още от сега е ясно, че процедурите ще са много тежки, защото засягат много различни по характер дейности. По тях има различни бенефициенти – агенция по заетостта, малки и средни предприятия, ново държавно предприятие за рекултивация на терени, общини, университети. Освен разнообразните бенефициенти, самите обеми на финансиране са големи (виж карето).
От сравнението на програмата с тази за 2024 г. се вижда, че някои от схемите всъщност са отложени схеми от тази година – като например подкрепа за диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход с бюджет от 250 млн. лв. Проектът първо бе заложен за трето/четвърто тримесечие на 2024 г., сега се отлага за четвърто тримесечие на 2025-а година.
Извън парите за въглищните региони, МРРБ догодина се кани да задвижи и проекти за градско развитие в 40 общини – с индикативен ресурс от 900 млн. лв. Тук е заложен срок трето-четвърто тримесечие.
Има министерства, при които програмите изглеждат по-леки, защото имат много фазирани проекти (разделени на две и отложени проекти от предходен програмен период), какъвто е примерът с програма “Транспортна свързаност”. Оказва се, че договарянето на програмата е плачевно. По всички оперативни програми изпълнението е много ниско, като това стана повод за политически обвинения при дебатите по плана за възстановяване преди разпускането на парламента.
ИНВЕСТИЦИИ на МРРБ В СТАРА ЗАГОРА, ПЕРНИК И КЮСТЕНДИЛ, 2025 г.
МРРБ планира да открие следните процедури за трите въглищни региона през 2025-а година:
– 300 млн. лв. за ВЕИ в обществени сгради във въглищните региони, 2-3 тримесечие;
– 250 млн. лв. подкрепа за инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора – 2-3 тримесечие;
– 475 млн. лв. – рекултивация на минни терени, 2-о тримесечие;
– 224 млн. лв. – квалификация и преквалификация на пряко и косвено засегнатите лица – квалификация и на секторите с потенциал за растеж към зеления преход, 3-4 тримесечие;
– 250 млн. лв. – диверсификация и адаптиране на МПС към икономическия преход, 4-то тримесечие;
– 315 млн. лв. – капацитет на МСП за водородна верига за добавена стойност- 3-4 тримесечие;
– 280 млн. лв. – подкрепа за фотоволтаични паркове – 3-то тримесечие;
– 214 млн. лв. – Чиста енергия в МСП – 4-то тримесечие;
– 143 млн. лв. – 4-то тримесечие.
ИНТЕРЕС
От МРРБ обявиха, че започва оценката на първите проекти за въглищните региони – за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в Стара Загора, Перник и Кюстендил. Получени са 329 проекта от 29 общини на стойност 455,4 млн. лв. – над два пъти повече от наличния бюджет по процедурата от 196,4 млн. лв.
Източник: „СЕГА“