В руската Белгородска област войната е реална и е близо. Чуват се експлозиите от съседна Украйна. Понякога падат и снаряди. След подобен инцидент няколко сергии са се превърнали в усукан метал, след като бяха ударени с миномет.
По това време пазарът беше затворен и пострадали няма. Но сега клиентите са малко, някои от сергиите пък така и не отварят повече.
В много части на Русия инвазията се усеща като виртуална война: конфликт, разиграван по телевизията, далеч от дома. Но в Белгородска област тя е осезаема.
Раиса Александровна, която продава сладкиши на пазара, е загубила чувството си за сигурност.
„Никой не ни защитава“, казва Раиса пред BBC. „Когато хората се приберат вечер, не знаят дали сутринта ще останат в едно цяло.“
Всички живеят в страх от украински обстрел. Но те пропускат да споменат, че тяхната страна е нападнала Украйна
Те потвърждават, че преди година тук се е живяло тихо и спокойно. И все пак отказват да обвиняват Кремъл за това, което се случи.
„Трябваше да започнем тази военна операция“, настоява Раиса пред BBC. „Това е правилното нещо. Просто трябваше да сме по-добре подготвени за това. Трябваше да призовем хората в армията веднага. Толкова много от нашите млади мъже умират. Няма да остане за кого да се омъжат нашите жени.“
Запитани за украинците, убити от руската инвазия, тя казва: „Да, хора и от двете страни са убити. Но умовете на украинците са промити. Там е израснало ново поколение, което мрази руснаците. Трябва да ги превъзпитаме.“
В град Белгород, регионалната столица, е издигната гигантска буква „Z“ – символ на руската военна операция – по протежение на оживена магистрала. През последните месеци експлозии в руския град бяпа няколко, включително на летището, на петролно депо и електроцентралата. Изведнъж жителите трябваше да мислят къде да се скрият.
Хората казват, че сигурността е станала проблем едва след инвазията, но не обвиняват самата инвазия. Сякаш има психологическа защитна стена, която пречи на хората да свържат влошаващата се ситуация със сигурността с решението на техния президент.
Ако има защитна стена, патриотичните съобщения я захранват
От билбордовете и рекламните табла в Белгород се взират портрети на наградени руски войници, които са се сражавали в Украйна. Изображенията и лозунгите насърчават обществеността да се обедини около знамето.
„Благодаря ви за героичните дела!“, гласи един плакат.
„За родината!“ заявява друг.
„Всичко за предната линия! Всичко за победата!“
„Вярвайте в себе си, но живейте за Русия!“
Освен лозунгите по улиците има и пропаганда по руската държавна телевизия. От сутрин до вечер новинарските бюлетини и токшоутата уверяват зрителите, че Русия е права и, че Украйна и Западът са агресорите и че в този конфликт е заложено на карта самото бъдеще на Русия.
Съобщенията работят.
В магазин за плетива в Белгород собственикът очевидно вярва, че като критикува Русия, Западът дърпа вълната в очите на всички.
„Западът играе отрицателна роля“, казватой. “
Той очевидно иска да унищожи Русия. Виждали сме това и преди. При Адолф Хитлер“
Извън магазина студентката по право Ксеня се съгласява.
„Украйна е западна марионетка,“ казва Ксеня, „и Западът винаги е искал да унищожи Русия. Хитлер е искал да заграби нашата земя. Кой не иска? Ние имаме толкова огромна страна.“
Не всички споделят това мнение, но малцина са склонни да го признаят публично.
„Не вярвам, че мога да повлияя на ситуацията“, казва Иван по-нагоре по улицата. „Разбирам в коя държава живея и какво са направили властите, за да попречат на обикновените хора да изразят мнението си. Всяко подобно изразяване е опасно.“
Препратките към Хитлер не са случайни. Те постоянно се въртят по руската телевизия. За да предизвика патриотичен плам и да засили обществената подкрепа за „специалната военна операция“, Кремъл рисува войната в Украйна в подобни цветове като Втората световна война: като Русия, която се бори с фашизма, борейки се за защита на Родината от чужди нашественици.
Реалността е много различна. През 1941 г. нацистка Германия напада Съветския съюз. През 2022 г. Русия на Владимир Путин започна пълномащабно нахлуване в Украйна.
В пустош извън Белгород екип на BBC вижда от първа ръка как се създават връзки с Втората световна война. Група въоръжени мъже се съгласяват да се срещнат с журналистите. Те наричат себе си „Смерш“ („Смърт на шпионите“) на името на прословутата контраразузнавателна единица, създадена от Йосиф Сталин през Втората световна война. Те не разкриват лицата си , или имената си, но ще разказват накратко за дейността си.
„В момента обучаваме сили за териториална отбрана за Белгородска област“, казва един мъж. „Някои от обучаваните имат опит в битките. Някои са бивши полицаи и бивши военни. Те ще защитават Белгородска област, ако има нападение срещу Русия. Що се отнася до нас, ние ще изпълним всяка задача, която може да постави главнокомандващият дайте ни във всеки град, навсякъде по света.“
Сред обучаваните мъже е Евгений Бакало, местен писател и бизнесмен. В Белгород Евгений е създал група за подкрепа на украинци, които са преминали в Русия, за да избягат от войната. Мнението на Бакало за Украйна съвпада с противоречивите възгледи на президента Путин.
„Ние сме един народ“, казва той.
„Украинците са руснаци. Просто са забравили за това.“
Година на война и ожесточена украинска съпротива подсказват обратното: че сега, повече от всеки друг момент в постсъветската си история, украинският народ цени своя суверенитет и независимост и е решен да не бъде принуден да се върне в орбитата на Москва.
Междувременно Москва продължава да представя украинските официални лица като неонацисти, а западните правителства като симпатизанти на нацистите: още една причина за честите препратки от страна на Кремъл към 40-те години на миналия век.
При президента Путин националната идея е изградена около Втората световна война – това, което повечето руснаци наричат Великата отечествена война: както победата на Съветския съюз в тази война, така и огромните човешки жертви за тази победа. Това е изключително емоционална тема.
Олга, която ръководи църковен хор в Белгород, казва, че е била „много уплашена“, когато градът е обстрелван. Когато екип на BBC й казва, че това нямаше да се случи, ако не беше започнала „специалната военна операция“, мигновената й реакция е да се спомене за Втората световна война.
„Връщам ни към Великата отечествена война“, казва Олга, „която беше време на големи жертви. Винаги има жертви. Когато нашите мъже тръгват да се бият, те знаят, че могат да бъдат убити.“
Съпругът на Олга не е вкъщи. Той е доброволец да се бие в „специалната военна операция“. Тя приема официалната гледна точка – версията на събитията, която голяма част от света отхвърля като алтернативната реалност на Кремъл.
Русия не е провокирала тази война“, твърди Олга. „Руснакът ще ви даде фланелката от гърба си. Русия не е нападнала Украйна.