Русия ще спре доставките на газ за Молдова от 1 януари. Без газ ще остане Приднестровието, но прекъсването на електрозахранването заплашва цялата страна.
В събота руският Газпром изпрати известие до молдовската газова компания Moldovagaz, в което се казва, че поради редовното неизпълнение на задълженията за плащане от молдовската страна и „натрупаните просрочени задължения“ доставките на природен газ за Молдова ще бъдат напълно преустановени. Мярката ще влезе в сила в 8:00 ч. московско време (05:00 ч. по Гринуич) на 1 януари 2025 г.
„ПАО „Газпром“ си запазва всички права, включително правото на едностранно прекратяване на договора и правото да изиска от Moldovagaz SA да възстанови всички загуби и да плати глоби за неизпълнение и/или некачествено изпълнение от страна на Moldovagaz SA на задълженията му по договора“, се казва в документа.
Според руските изчисления дългът на Молдова за газ е 709 млн. долара. Молдовската страна признава, че дългът е само 8,6 млн. долара, като се позовава на резултатите от международен одит, публикувани през септември 2023 г. „Газпром“ не приема заключенията на британските и норвежките одитори, наети от молдовското правителство през 2021 г. без споразумение с руския монополист.
Не се уточнява колко време ще бъде в сила това решение и какви условия и срокове трябва да изпълни Молдова, за да възобнови доставките; отбелязва се само, че ограничението ще остане в сила, докато руското дружество не уведоми писмено Молдовагаз за отмяната му.
Молдовският министър-председател Дорин Речан посочи в изявление в отговор във Facebook, че прекратяването на руските газови доставки ще засегне преди всичко сепаратистката територия Приднестровие.
Русия използва енергетиката като политическо оръжие и сега Молдова обмисля правните си възможности, включително международен арбитраж, заяви Речан.
Решението на Газпром ще засегне най-вече проруското Приднестровие – самопровъзгласила се република, която претендира за независимост от Молдова и иска да се сближи с Русия.
Ръководителят на Молдовагаз Вадим Чебан заяви в събота, че от декември 2022 г. целият природен газ, доставян от Газпром в размер на 5,7 млн. куб. м на ден, е бил прехвърлен от неговата компания на левия бряг на Молдова – Приднестровието.
„В същото време природният газ за потребителите на десния бряг на Днестър беше закупен на регионалните и европейските пазари. Трябва да се подчертае, че „Молдовагаз“ АД е договорило необходимите количества газ, които напълно ще покрият цялото потребление на десния бряг до края на март 2025 г.“, заяви ръководителят на молдовската компания, в която Газпром е един от акционерите.
През всичките години на своята независимост Молдова зависеше от руския газ и докато на власт в страната бяха проруски сили, тя можеше да се надява на непрекъснати доставки на изгодни цени.
С идването на власт на прозападното правителство на Майа Санду Молдова се сблъска с газовия натиск от страна на Москва.
От началото на октомври 2022 г. доставките на руски газ за Молдова са намалени поне наполовина, а още през декември, с настъпването на зимата, страната е засегната от сериозна енергийна криза.
Недостигът на суровини се отрази на работата на предприятието за производство на електроенергия MoldGRES в Приднестровието, което доскоро осигуряваше 70% от електроенергията в Молдова, но вече не беше в състояние да го прави.
Останалите 30 % Молдова получаваше от Украйна, но тя вече не можеше да изнася електроенергия: голяма част от украинската инфраструктура, включително електроцентрали, беше разрушена от Русия.
По този начин, въпреки че дяснобрежната Молдова се е запасила с европейски газ, тя може да остане без електричество, ако MoldGRES спре напълно.
Молдовските власти очакват енергийната криза да се задълбочи.
След като Украйна обяви, че ще спре транзита на руски газ през територията си, Молдова въведе извънредно положение в енергийния си сектор на 13 декември. По това време обаче много експерти не виждаха предпоставки за пълно разваляне на договора с „Газпром“, особено в светлината на факта, че основният удар в случая пада върху региона, който Москва подкрепя по всички възможни начини. Как точно ще бъде решен въпросът с по-нататъшните доставки на газ за Приднестровието, все още не е ясно.
Източник – BBC/Превод:SafeNews