Русия създаде авиационна ракета от ново поколение, която съчетава свойствата на два боеприпаса, съобщава ТАСС.
Ростех отбеляза, че разработката превъзхожда по своите характеристики всички съществуващи местни и чуждестранни аналози
Екипът на НПО Сплав на името на А. Н. Ганичев (част от холдинга Технодинамика на държавната корпорация Ростех) създаде ново поколение неуправляема авиационна ракета (UAR). Тя е с високоефективен двигател, поставяйки основата за създаването на ракети, които съчетават свойствата на бетонобойни и осколково-фугасни боеприпаси. Това съобщиха на журналисти в Ростех след връчването на наградата „Николай Макаровец“.
„В номинацията „За принос в разработването и производството на продукти със специално предназначение“ победител стана екипът на Научно-производственото обединение „Сплав“ на името на А. Н. Ганичев“. Той представи разработката на ново поколение 80-mm неуправляема авиационна ракета. Авторите успяха да решат редица сложни научни, технически и практически проблеми, създавайки ракета, чието използване може да осигури унищожаването както на открито разположени цели, така и на тези, разположени в затворени укрепления и гори. Научната новост на работата се състои в това, че за първи път е положена основата за създаването на многофункционални авиационни боеприпаси, които съчетават свойствата на бетонобойни и осколково-фугасни боеприпаси“, казаха те.
Разработката изпреварва всички съществуващи местни и чужди аналози
Както отбелязват в Ростех, разработката превъзхожда по своите характеристики всички съществуващи местни и чуждестранни аналози. Новият малогабаритен, високоефективен ракетен двигател дава възможност да се проектират на негова основа обещаващи неуправляеми, регулируеми и управляеми авиационни оръжия.
Освен това екипът на „Сплав“ спечели в номинацията „За внедряване на съвременни технологии и иновативни решения“. Той разработи и внедри в производство хибридно топлозащитно покритие за изходния конус на сопловия блок на 122 mm MLRS снаряд. Решенията използват само местни материали и осигуряват безпроблемна работа на ракетата.
Победител в номинацията „За принос в разработването и производството на гражданска продукция“ станаха специалистите от АД Център за научно-технически услуги „Динамика“. Те са разработили симулатора на екипажа на вертолет Ми-171А2. Победителят в номинацията „За лично принос за повишаване на конкурентоспособността на продуктите” беше проектът на специалиста АД „Технодинамика” за разработване на агрегати за кислородна система за екипажа. А също така и преносимо кислородно оборудване за самолети MS-21 и SJ-100, превъзхождащи чуждестранните аналози.
Най-добрата научна работа беше изследване на специалисти от Държавния научноизследователски институт по химически продукти за перспективни полиазотни съединения за създаване на високоенергийни кондензирани системи от ново поколение. И производство на експериментални образци на високоенергийни барути. Лауреати на Категория „Почетен ветеран“ бяха служители, които направиха значителен принос за развитието на индустрията. Те са от АД Научноизследователски институт по полимерни материали, АД Научно-производствена асоциация СПЛАВ на името на А. Н. Ганичев. Също така и АД Изследователски технологичен институт на име на П. И. Снегирев.
Относно наградата
Наградата „Н. А. Макаровец“ е учредена през 2020 г. по инициатива на „Ростех“ в чест на изключителния учен и талантлив ръководител, ръководил Тулската НПО „Сплав“ в продължение на 30 години.
Макаровец е роден на 21 март 1939 г. Участвал е в създаването на заряди с твърдо гориво за ракетни системи. Бил е член на държавната комисия за изпитания на междуконтинентални балистични ракети. Макаровец е автор на повече от 250 научни труда и 130 изобретения, има много държавни награди, бил е редовен член на Руската академия на ракетните и артилерийските науки, Руската академия на естествените науки, Руската инженерна академия и почетен работник висше професионално образование в Руската федерация. Умира на 31 март 2019 г.
Още новини четете в секция Свят.