Путин има проблем с язовирите. Широкоразпространените наводнения в Русия, изострени от неиздържащи язовири, повдигат въпроси за реакцията на служителите на президента Владимир Путин при бедствия и за инфраструктурата на страната, която той ръководи.
Наводненията в южната част на Урал и в съседен Казахстан са причинени от топенето на ледовете, които набъбват в реките, и от проливните дъждове.
Пролетните наводнения са често срещано явление, но тази година те са много по-тежки от обичайното и са обхванали няколко руски региона.
На 5 април язовирната стена на Орск се срути поради наводненията по река Урал близо до границата с Казахстан, което предизвика евакуацията на хиляди хора и обявяването на извънредно положение в Оренбургска област.
На 12 април правителството на Оренбургска област предупреди за опасност от пробив на преливника на язовира в село Газодобичиков, съобщи РИА Новости.
Междувременно, на повече от 1200 мили на изток, в сибирския град Томск беше отнесена насипна язовирна стена, в резултат на което нивото на водата се покачи с близо метър, а в социалните медии се появи видео, показващо бушуващите води.
Putin has a dam problem. https://t.co/0FHjYyApz6
— Rocket Fella (@Blendello) April 15, 2024
На хората в някои части на уралския град Курган е наредено да се евакуират от домовете си, тъй като река Тобол е набъбнала с вода от разтопения сняг и е достигнала височина над 30 метра. Областният управител на Курган Вадим Шумков заяви, че се приближава почти „море“ от вода.
Освен това предварително е въведено извънредно положение в Тюменска област, където нивото на водата в реките Тобол и Ишим може да достигне рекордни стойности.
Putin has a dam problem https://t.co/jPU2rZ9hn5 pic.twitter.com/NO5Pat3blw
— Newsweek (@Newsweek) April 15, 2024
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в понеделник, че „вече е свършена много работа“ в региона, но все още има опасност от наводняване на големи райони,
съобщи държавната информационна агенция ТАСС.
Към потенциалните неприятности за руските власти се прибави и съобщението за взрив на язовирната стена при Карловското водохранилище в Донецката област, която Путин твърди, че е анексирал.
Проукраинският канал в Telegram „Политика на страната“ съобщи в събота, че това е наводнило съседни села югозападно от Авдеевка, и публикува видео, показващо високите води.
An embankment dam was washed away in the Russian city of Tomsk
A flood in Tomsk destroys the embankment dam near the Communal Bridge. The level of the Tom River in the city is approaching critical, it has risen by 99 centimeters over the day.
The number of flooded houses near… pic.twitter.com/iq1hy1wepB
— NEXTA (@nexta_tv) April 15, 2024
Наводнения в Оренбург
Последствията от наводненията в Оренбург продължават да се усещат, като руското Министерство на извънредните ситуации съобщи, че близо 4000 къщи и апартаменти в едноименната областна столица са били наводнени.
Агенция „Франс прес“ съобщи, че местните жители се оплакват от липсата на реакция от страна на правителството.
„Никой не ни помага“, казва един от жителите, според агенцията. „Няма Министерство на извънредните ситуации, никой никога не е идвал“.
В други части на Западен Сибир, като например в Кемеровска област, река Мрасу преля бреговете си. Жители на села в района разказват пред финансираното от САЩ радио „Свободна Европа“, че домакинският инвентар и животните са били отнесени и че никой от официалните лица не е дошъл да помогне.
По-нататък на изток в република Бурятия също са наводнени къщи и жителите са евакуирани поради набъбване на водите, причинено от ледена блокада на река Селенга.
Руското издание на The Moscow Times съобщи, че министерството не е предприело действия по информацията, която е имало на 5 март, че Оренбург е в риск от наводнения.
Позовавайки се на документ на Министерството на природните ресурси на Русия и на Генералната прокуратура, изданието твърди, че длъжностните лица са предупредили за възможността от високи води и не са подготвили водохранилищата в региона за справяне с наводненията.
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews