Руският Роскосмос смрази, като разкри колко мощна и смъртоносна смята да направи ракетата „Орешник“. Роскосмос, който обикновено се фокусира върху изследването на космоса, сега представи план за увеличаване на мощността на ракетата „Орешник“, която накара света да изтръпне преди дни.
„Ще направим всичко, което се изисква от Министерството на отбраната“, заявява Юрий Борисов, ръководител на Роскосмос, когато бе притиснат от репортери относно потенциала за увеличаване на възможностите на „Орешник“. Коментарите му подчертават ангажимента на корпорацията да посрещне нуждите на Русия в областта на отбраната, особено в момент, когато напрежението на различни фронтове остава високо.
На 1 декември Борисов заяви, че Роскосмос разполага с пълния капацитет да достави ракетата „Орешник“ на руското министерство на отбраната в необходимите количества.
„По отношение на високоточните системи, през последните две или повече години вече няколко пъти сме увеличавали производството на този тип оръжие. Що се отнася до „Орешник“, разполагаме с всички необходими ресурси, за да отговорим на изискванията на министерството“, заяви Борисов пред свързания с Кремъл журналист Павел Зарубин по време на интервю.
Това съобщение следва изявлението на руския президент Владимир Путин от 21 ноември, че въоръжените сили на страната са разположили нова балистична ракета със среден обсег, снабдена с неядрени хиперзвукови бойни глави, срещу обект на украинската отбранителна промишленост.
Той потвърди, че ракетата се нарича „Орешник“.
Разкритието не само подчертава еволюиращия характер на ракетните способности на Русия, но и сигнализира за умишлено преминаване към интегриране на усъвършенствани хиперзвукови технологии в конвенционалната война.
Малко преди удара Русия е информирала Съединените щати за изстрелването на нова балистична ракета, насочена към украинска територия, по каналите за намаляване на ядрения риск, според говорителя на Министерството на отбраната Сабрина Сингх по време на брифинг. Уведомяването подчертава продължаващото използване на комуникационните протоколи от епохата на Студената война, дори в условията на засилени военни действия, за да се избегне непреднамерена ескалация.
Първоначално говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва не е отправяла такова предупреждение, тъй като не е имала задължение да го прави. В последващо изявление за руската държавна информационна агенция ТАСС обаче Песков уточни, че уведомлението е било генерирано автоматично и изпратено 30 минути преди изстрелването на ракетата. Това очевидно противоречие привлече вниманието, подчертавайки непрозрачния характер на вземането на руски военни решения в продължаващия конфликт.
Междувременно прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер потвърди, че през последните дни Вашингтон е предупредил Киев и други западни съюзници за възможността за нанасяне на удар с балистична ракета по украинска територия.
Реакциите на западните военни на използването от Русия на ракетата „Орешник“ при удара в Днепър обрисуват картина на пресметната ескалация, предназначена за тестване на съвременни системи и изпращане на сигнали към НАТО. Експертите смятат, че разполагането на ракетата демонстрира развиващия се арсенал на Русия, като същевременно подлага на изпитание решимостта на Запада. Джордж Барос от Института за изследване на войната отбеляза, че хиперзвуковите характеристики на ракетата представляват предизвикателство за прихващане, което е сигнал за качествен скок във възможностите на Русия.
Говорителката на Пентагона Сабрина Сингх изтъкна краткото предизвестие на Русия като стратегическа двусмисленост, придържаща се към протоколите и в същото време тревожеща противниците. Валерий Чалий, бивш посланик на Украйна в САЩ, подчерта, че ударът е по-широко предизвикателство за НАТО, като призова за твърд и единен отговор.
Той вижда ракетата не само като оръжие, но и като геополитически инструмент за проверка както на украинската устойчивост, така и на западните отбранителни стратегии.
Анализаторите твърдят, че използването на „Орешник“ може да се удвои като полево изпитание, усъвършенстващо хиперзвуковите характеристики в реални условия. Офицер от НАТО отбеляза психологическия му ефект, който подкопава доверието в противоракетната отбрана и сигнализира за готовността на Русия да използва такива системи срещу ескалиращото участие на Запада. „Орешник“ отразява подход с двойна цел: практическо тестване на бойното поле и използване на символичната му сила за разколебаване на противниците. С нарастването на напрежението Западът е изправен пред деликатен баланс между засилването на подкрепата за Украйна и предотвратяването на по-нататъшна ескалация.
Когато Роскосмос заявява, че може да увеличи мощността на ракетата „Орешник“ по искане на Министерството на отбраната, това подчертава смразяващата способност и съзнателния тактически ход.
Изявлението отразява гъвкавостта на руската програма за разработване на ракети, в която ръководството на агенцията потвърждава способността си да прецизира работата на ракетите за постигане на стратегически цели. Като се има предвид, че Роскосмос обикновено се фокусира върху изследването на космоса, участието му в такова усъвършенствано оръжие подчертава по-широка стратегическа промяна. Тази способност за двойна употреба предполага сложна конструкция на ракетата, която може бързо да бъде адаптирана за различни оперативни нужди, увеличавайки потенциалната заплаха, която представлява както по отношение на обхвата, така и на разрушителната сила. Този ход показва ниво на координация между космическия и отбранителния сектор на Русия, сигнализирайки, че „Орешник“ може да бъде много повече от конвенционална ракета. Възможността за бързо модифициране на мощността на ракетата също така предполага, че тя е част от по-голяма, гъвкава стратегия, насочена към възпиране или противодействие на западното влияние.
За Запада този тип изявления трябва да предизвикат сериозна загриженост относно способността на Русия бързо да ескалира или да променя динамиката на бойното поле без предварително предупреждение, особено ако в системата бъдат интегрирани допълнителни хиперзвукови способности.
Възможното преконфигуриране на „Орешник“ означава, че съществуващата му мощ може да не е в окончателния си вид, което го прави още по-непредсказуем в бъдещи конфронтации.
Нека ви припомним, че произходът на ракетата „Орешник“ може да се свърже с първоначалния ѝ замисъл като ракета носител. Разработена от Роскосмос, ракетата носител „Орешник“ е част от стратегията на Русия да доминира на разрастващия се пазар за изстрелване на търговски спътници, предлагайки по-достъпна алтернатива на по-тежките и сложни ракети като „Союз“ и „Ангара“. Макар че първоначално е проектирана за извеждане на малки спътници, преходът към въоръжена версия е сигнал за развиващия се подход на Русия към многоцелевите ракетни системи, съчетаващи технологията за извеждане в космоса с военни способности. Тази промяна повдига въпроси относно технологиите с двойна употреба и техния потенциал за бърза адаптация в съвременната война.
Източник – Bulgarian Military/Превод:SafeNews