Росен Йорданов, социален психолог, в специално интервю за SafeNews коментира, че вече прехвърлихме билото на революцията и слизаме по склона на разумността. Той прогнозира, че правителство ще има в следващия парламент, а екзотиките ще си заминат с третия мандат на ИТН.
SN: Г-н Йорданов, президентът връчи третия мандат на ИТН. Има ли шанс да бъде реализиран? Или ще е тупкане на топката, за да се нагласи датата за следващите предсрочни избори?
Както казах в нощта на изборите, никой с никой няма да се коалира. И няма абсолютно никакъв шанс за нищо подобно. Това е краткият отговор. Най-вече ще се тупка топката, за да се определи по-адекватна дата за следващите избори
SN: Г-н Йорданов, това, че имаме поредния пропаднал парламент, какво психологично влияние ще има върху избирателите?
За избирателите ще има ефект по отношение на леко отрезвяване. Все пак от поведението на избирателите до голяма степен зависи и поведението на хората, които ще ги представляват в политическите партии. Рано-рано започна да се забелязва курс към промяна в тона и това се отбелязва от повечето наблюдатели. Той със сигурност дава основание за предположения, че тонът на тази кампания, която предстои, ще бъде в по-разумни, нормални граници. Тоест утихва тази вакханалия, тази барикадна война, която се водеше през последните години. На която тон зададе президентът и политически субекти, които вече не присъстват в българския политически живот. Някои от тях се опитваха да се промъкнат през обединение като г-жа Манолова, но „Отровното трио“ и разни други елементи вече не са част от политическия ни пейзаж. Тези хора се оказаха доста токсични. Зададоха тон, който в синхрон със световните процеси много влоши всичко от гледна точка на морала в отношенията.
Разбира се, случилото се до тук беше в контекста на постпандемичните синдроми, които също оказаха огромно влияние върху това разделение и върху това фрагментиране на обществото и това ожесточение в отношенията, обяснява Росен Йорданов.
В голяма степен хората, които ще се опитат да спечелят доверието на публиката, ще променят тона си. Разбира се, има и играчи, които аз поне не вярвам да се променят. Ако го направят и са сериозни, бих си върнал думите назад. Наличието на хора като г-н Тицин, който все още е силен фактор в определянето на предизборните кампании, ни гарантира обилни дози инфантилизъм и екстравагантност, които със сигурност биха продължили този свръх омръзнал модел на отношение към хората.
Хората искат да чуят разказ, който да им покаже, какво хубаво може да им се случи. Как биха могли да живеят, подчертава Росен Йорданов.
Позволявам си да кажа хората, ползвайки внимателен прочит на данни от различните агенции. Това са въпроси, които по-скоро показват мотивацията на гласуване на хората, очакванията им, надеждите им. Дори и при нескопосаните изследвания, които си личи, че са политически мотивирани, дори и там личи, че политически мотивираните хора, които ще гласуват, въпреки всичко искат да чуват по-положителен разказ. Жаждата за кръв и мъст, която беше обзела всички, като че ли започва да изстива сериозно.
SN: Тогава с какви послания тръгват партиите към следващите избори?
Вече се зададе тон, колкото и някои политически съветници да са камуфлирани като коментатори и са в студията да оспорват и да проявяват недоверие, кой какъв бил и не е бил. Разказът кой кой е и кой какъв е, започва да отстъпва място на това, кой как се държи. В психологията и в психотерапията и изобщо във всички сфери, които целят да променят поведението на един човек, има железен принцип. Той е: не се опитвай да променяш личността. Опитай с това един човек да промени поведението си в дадена ситуация. Не поставяй етикети. Не се опитвай да определяш хората като такива или онакива. Не прави константни характеристики на личността. А коментирай действията им. Коментирай конкретното им проявление. Тогава, първо, имаш шанс да срещнеш готовност за промяна. И второ, да не засегнеш дълбоко персонално опонента си. Ако този ключ го пренесем в политическата система, е много важен за всеки политически играч.
След изборите тези политици не могат да си говорят, защото са си нанесли толкова много персонални обиди. Такива грозни думи и тежки заклинания бяха казани, че след това диалогът е напълно невъзможен, анализира Росен Йорданов.
Коментирай поведението, а не личността. Коментирай действията, а не самия човек. Това е много важна да бъде спазвано. Забелязват се наченки на подобно нещо. Слагаме, разбира се и удивителен знак, който следва да отчете и всички колизии и разцепления в политическите партии. Това е фактор, който може да окаже двояко въздействие. От една страна може да доведе до консолидация, базирана на страха от разпад. А в другия случай да задълбочи разпада. Най-ярките представители в тази посока са ДПС и БСП.
SN: Г-н Йорданов, как ще се завърши разцепването на ДПС?
Това все повече се очертава като въпрос, както се казва, за един милион долара. Ако погледнем ДПС, виждаме, че си правят циклични криви през определени периоди. Които винаги завършват по един и същ начин. Застават пред храма и вадят иконата, която все повече започва да се мумифицира и в крайна сметка се обединяват около нея.
SN: Имате предвид Ахмед Доган?
Да. Извинявам се за квалификацията, но възрастта си казва думата. И мисля, че в този случай възрастта играе огромно значение. В едно интервю преди да се разрази скандала ми направи впечатление, че в крайна сметка Пеевски не можем да го отделим от Доган. И да се говори за модела Пеевски, а да се забравя за модела Доган е чиста пропаганда. Защото това е един и същи модел. Единият е лейтенанта, който изпълняваше може би по най-ефективен и икономически начин този модел. Моделът Доган. Със сигурност прави впечатление, че не сме чули досега истинско, реално изказване от Ахмед Доган. Аз не мога да се доверя само на някакви изявления и постове. На снимки на младежки формации. Това ми изглежда не достатъчно надеждно като източник на информация, за да можем да преценяваме, какво точно иска и си мисли Ахмед Доган.
Във всеки случай сигурно имат основание и онези, които подозират сериозни икономически фактори, които са оказали влияние върху процесите в ДПС, допуска Росен Йорданов.
Също така можем да подозираме много процеси от агентурното минало на г-н Доган. И много други фактори. Със сигурност обаче може да се очаква, че в тази конкретна ситуация нещата може би няма да завършат толкова чисто като преди. Защото се вижда, че Пеевски без ДПС е човек, който ще изчезне много бързо от политическия хоризонт. Затова битката ще бъде за печата на ДПС, нека така да го кажем. Ще си проличи много ясно какво се случва по това, кой ще представлява ДПС на следващи избори. В момента в който г-н Делян Пеевски излезе от сенките и скочи на арената на политическия цирк, всичко, в което той беше обвинен, просто изчезва. Защото човек, който се дискредитира по този начин, няма как да оказва онова икономическо и политическо влияние, което е имал, когато е бил в сенките. И още тогава прогнозирах, че ние виждаме съвсем различен Пеевски. Т.е. човек, който няма изобщо онова влияние, което се подозираше. Когато нещата се подозират поне половината, не са точни и верни.
Единственият път на г-н Пеевски е на светло. Той няма вече как да мине на тъмно. Борбата в този смисъл ще бъде изключително жестока. Защото това означава, че иначе ще отиде в политическото небитие, твърди Росен Йорданов.
Бъдещето и на хората, преклонили се пред иконата, не е толкова розово. Защото иконата вече е доста поовехтяла и няма тази енергия и яснота в идеите и стратегиите, които прилага. За да може да упражни онова обединяващо влияние, което предните пъти успя да постигне. Не е случайно, че има слухове и съмнения, че Ахмед Доган не действа автономно. Че някой му диктува, че някой му пише текстовете. Знаем, че хората, които са по-близо до ДПС, изразиха съмнение в автентичността на текстовете, които бяха публикувани. Аз го отдавам и на това, че времето си казва думата. И на една „пирова победа“ на хората, сплотени около Делян Пеевски, че тази победа ще гарантира успех за ДПС. Със сигурност ще се случи промяна. Голяма част от депесарите ще се ориентират в последния момент дали да вземат едната или другата страна. Бъдещето на Движението не е толкова сигурно, колкото изглеждаше преди две-три седмици.
SN: Каква ситуация ще видим в 51-вия парламент?
Много зависи от самата кампания. Въпреки всичко и на базата на ненадеждни и несигурни сигнали, че тече процес на охлаждане, на вразумяване, на търсене на някаква обединителна линия, която да постави основата на това да бъдат защитени икономическите интереси на всички играчи. Първо: виждаме огромното финансово изтощение. Това е сигурно. Хората, финансиращи яростно губещи позиции като тези на ПП, го правеха защото изпитваха изключително персонална ненавист към Борисов. Но дори и тези хора, играчите от сенките са поизтощили ресурсите си. Второ: не виждат ясна перспектива наистина да вземат властта. Трето: умората не настъпва само сред избирателите. Тя е най-вече във всички екипи, които работят. Държавата има да взима средства, чиито срокове изтичат през следващата година.
Ако нищо не се случи, тези хора, които са свикнали да изкарват пари, най-малкото ще си дадат сметка, че ако нямаме правителство, което да усвои средствата от ЕС, ще ги загубим безвъзвратно, прогнозира Росен Йорданов.
И без това загубихме достатъчно. В този смисъл факторите които изложих, а има и още, ще тласнат нещата към подобен процес и ще дойде времето на представителите в партиите, които имат по-умерен профил. Смятам, че тази пропагандно-революционна риторика, която ни заливаше, наистина е втръснала на всички и ще бъде подменена. Кой и как ще се справи успешно с това, е друг разказ и друга ситуация. На първо време някои от партийните играчи не е зле да си променят PR екипите, които сега ръководеха кампаниите им. Защото ако честно казано при толкова провали, особено тези, които постоянно губеха избори, как ще продължат. Ако пренесем нещата на футболния терен, не знам, какъв трябва да е този златен и ценен треньор, че да го държиш постоянно, а той постоянно да губи. Със сигурност ще се случат подобни неща.
Мисля си, че в следващия парламент можем да очакваме правителство. И то правителство, като подчертавам дебело, с първата заявка на ГЕРБ, прогнозира Росен Йорданов.
Не като второто партийно предложение, направено под натиска на други обстоятелства и което не беше желано дори от самите предлагащи. Подходът как да се състави коалиция, доминирана от спечелилия изборите, но с доста широко представителство, ще даде резултат. Екзотиките, които ни се предлагат с експертни и разни други правителства, ще си отидат с този мандат на ИТН. Кастингите им ги видяхме. Експертите, за които лелеят, не знам от кой джоб ще ги извадят. Всеки, който поема отговорност и застава начело на правителство, е политическа фигура и няма такова нещо като просто експерти. Затова съществуват политическите партии, за да трупат експерти. Ясно е, че едни партии имат голям арсенал, а други нямат нищо, дори структури. Мисля, че екзотиките в политическия ни живот започват да отшумяват. Прехвърлили сме билото на революцията и слизаме по склона. Слизането по склона също има своите рискове. Понякога е по-тежко от изкачването, но този процес е започнал.