Цариците на мравките ядат собствените си бебета! Но има защо! Изяждането на малките членове на семейството е нестандартен начин за цариците на мравките да предпазят младите си колонии от заразяване със смъртоносни гъбички.
Когато цариците на черните градински мравки забележат, че малките им са болни, те ги изяждат, преди болестта да се разпространи в останалата част от мравуняка.
Царицата канибал може и да не спечели наградата „Майка на годината“, но тази стратегия може да бъде ефективен начин за защита на нейното царство, показват изследвания. Откритията дават представа за еволюцията на „родствения канибализъм“ – практиката родителя да консумира потомството си.
Мравките и други социални насекоми, живеещи в колонии, могат да попречат на разпространението на болести, като работниците се самоизолират, когато са болни, или като отстраняват заразените си събратя.
Тези задължения за „социален имунитет“ са добре познати, пишат Флин Бизел и Кристофър Пул от Оксфордския университет.
Ant queens sometimes eat their own babies, but it all works out for the best in the end. https://t.co/vl8kfur0fQ
— New Scientist (@newscientist) March 22, 2024
За да разберат това, учените събират новоизлюпени майки на черни градински мравки (Lasius niger) и ги пренасят в лаборатория. След като мравките започнали да снасят яйца и да създават млади колонии, изследователите отнели ларвите от цариците и изложили някои от тях на спори на смъртоносната гъба Metarhizium, която заразява мравуняците на дивите мравки. След като тези ларви са имали време да развият инфекции, които биха станали смъртоносни, но все още не са били заразни, екипът е върнал всички ларви на майка им.
Майките изяли 92 % от болните си малки, но само 6 % от незаразените ларви. Което показва, че те могат да открият инфекцията и да се намесят.
Неуспехът да се улови инфекцията може да има катастрофални последици. Когато екипът изложил пчелните семейства на силно заразени трупове на ларви, покълнали от споропродуциращи гъбички, всички загинали. И само 20 % от майките оцелели, дори след като напръскали труповете с киселинна антимикробна отрова.
Въпреки тези рискове майките, които се хранели със заразени ларви, не пострадали. Изследователите предполагат, че цариците може би поглъщат собствената си антимикробна отрова, за да направят червата си враждебни към гъбичните спори. Те основават това заключение на предишни наблюдения на мравки-работнички, които поглъщат отрова, и на наблюденията на екипа на царици, които обгрижват отворите на отровните си жлези.
„Ако царицата се зарази и умре, колонията загива“, казва Себастиан Стокмайер от Университета на Тенеси, Ноксвил, „тъй като тя е единственият репродуктивен индивид. Така че е логично една еволюирала стратегия за справяне с болестите да акцентира върху оцеляването на царицата“.
Изяждането на болните бебета носи и други ползи.
Изследователите установяват, че цариците, които са изяли болните си малки, са снесли 55 % повече яйца от тези, които не са го направили.
Това предполага, че са рециклирали тези калорични ресурси. Това предимство, както и премахването на риска от заболяване, може да илюстрира начина, по който родствения канибализъм може да еволюира при някои видове, твърдят изследователите.
Жоел Мьоние от Университета в Тур, Франция, се пита дали потомството, излюпено след изяждането на по-големите им братя и сестри, има имунна система, която по-добре предпазва от гъбична инфекция. Ако това е така, доказването на това би могло да разкрие „двойни ползи“ от родствения канибализъм както за майката, така и за потомството.
Източник – New Scientist/Превод:SafeNews