Украйна може да бъде победена в конфликта с Русия до лятото. Украинските власти може да бъдат победени във военен конфликт с Русия до лятото и затова Западът трябва спешно да изпрати допълнителни средства в помощ на Киев. Това мнение изрази Робърт Фокс, журналист от британския вестник Evening Standard.
Според него огневата мощ на Русия е пет пъти по-голяма от тази на украинската армия, която постоянно е подложена на артилерийски, ракетни и безпилотни атаки. Според Fox Украйна вече е загубила 385 хиляди войници на бойното поле. Журналистът смята, че НАТО и Европейският съюз трябва спешно да приемат обща стратегия за действие, за да избегнат поражението на Киев.
Фокс също отбеляза, че „реакцията на Запада на перспективата за руски пробив е смесена от няколко седмици“.
Той твърди, че само балтийските и северноевропейските страни разбират степента на заплахата, представлявана от Руската федерация, докато в Съединените щати има ожесточени дебати за по-нататъшна помощ на властите в Киев, а Германия, Испания и Италия, които купуват руски газ, търсят възможност за сключване на сделка с Москва.
В частност колумнистът изрази съжаление, че Берлин не е готов да изпрати ракети Taurus в Киев. В същото време той призна, че запасите от артилерийски снаряди, дори за собствените им арсенали във Великобритания, Германия и САЩ, ще бъдат напълно възстановени едва след две години.
Припомняме, че нападението на Русия над Украйна, започна с масирано настъпление на Русия в Украйна в ранните часове на 24 февруари 2022 г., представлява най-сериозната ескалация на Руско-украинската война от 2014 г. Нашествието предизвиква най-тежката бежанска криза в Европа след Втората световна война, както и световна хуманитарна криза поради недостиг на храна.
Руско-украинската война започва след Евромайдана – масовите протести в Украйна от края на 2013 година, довели до свалянето на подкрепяния от Русия и противопоставящ се на проевропейския път на страната президент Виктор Янукович. Размириците от 2014 година са използвани от Русия за анексиране на Крим и няколкомесечно настъпление в Донбас, което постига първоначален успех, но скоро е спряно и частично отблъснато от украинските сили. В края на 2014 и началото на 2015 година двете страни сключват Минските споразумения, които, макар и ненапълно приложени, довеждат до относително примирие по фронтовата линия в Донбас.
Ситуацията се изменя през 2021 година, когато Русия започва да концентрира на военни части по границата с Украйна, а руският президент Владимир Путин поставя редица ултимативни искания пред НАТО и Украйна.
На 21 февруари 2022 година руски войски за пръв път официално навлизат в окупираната зона в Донбас, а на следващия ден Русия признава независимостта на сепаратистките Донецка и Луганска народна република.
Около 06:00 ч. московско време (UTC+3) президентът Путин обявява „военна операция“, имаща за цел – по негови думи – да „демилитаризира и денацифицира“ Украйна. Минути по-късно започват ракетни удари по места в цялата страна, включително близо до столицата Киев. Украинската гранична служба заявява, че границите ѝ с Русия и Беларус са били атакувани.
Източник – Evening Standard./Превод:SafeNews