Революция! БГ лекари спасиха мъж от ампутация с изкуствен интелект.
За първи път в историята лекари от Пловдив успяха да спасят от ампутация крака на мъж, след като са му поставили 3D принтерна изкуствена става. За операцията, в която са участвали водещи ортопеди и хирурзи от няколко болници.
53-годишният Цветан Николов от София е баща на две деца. Животът му се преобръща в началото на годината, когато чува рядката диагноза хондросиндром.
Мъжът разказва, че всичко започнало от внезапни болки в десния крак.
„Подбедрицата започна да се подува и се движех по-трудно”, сподели той.
След няколко неуспешни химио и лъчетерапии в две софийски болници докторите заявили, че ще се наложи ампутация!
Тогава мъжът потърсил лечение в Пловдив, където лекарите успели да спасят крака му. Те му поставили 3D принтирана изкуствена става. Тя е била специално изработена за него.
Проф. Владимир Ставрев, хирург- ортопед, разяснява:
„Тя много точно замества неговия истински крайник – като беше предвидено точно колко да се премахне костта. След операцията няма вече болки, няма го това притискане. И се радваме, че вече четвърти ден пациентът се движи самостоятелно”.
Имплантът е изработен от титан.
Скъпоструващата 3D протеза не се поема от Здравната каса при пациенти над 18 години. За това и у нас подобен вид операции са все още изключително редки. Най-хубавото е, че на Цветан ще са му необходими още два месеца рехабилитация, за да възвърне предишната си походка.
Източник: Нова телевизия
Още една новина от седмицата за напредъка на медицината посредством изкуствения интелект обиколи света!
Стана ясно, че международен екип от учени представи базирано на изкуствен интелект носимо устройство, което помага на хората с двигателно-говорни нарушения като дизартрия да възвърнат способността си да общуват. Системата, наречена “умно гърло“, съчетава текстилни сензори и алгоритми за изкуствен интелект, за да преобразува тихата реч в текст или устни изказвания.
В основата на устройството стоят графенови сензори, вградени в чокър, които улавят вибрациите на мускулите на гърлото и пулсациите на шията, правейки възможно регистрирането дори на минималните движения, свързани с речевата дейност. Интегрираните в системата големи езикови модели уточняват контекста и емоцията на изказванията.
Една от ключовите особености на системата е нейната способност да превежда безшумните сигнали в говор без забележими забавяния. Когато е тествана върху пациенти с дизартрия, системата е демонстрирала 97% точност на изреченията и е осигурила 55% увеличение на удовлетвореността на потребителите.
Устройството е оборудвано с безжичен комуникационен модул с ниска консумация на енергия, което позволява използването му през целия ден. Вградените AI агенти адаптират говорните сигнали към личността на всеки пациент, създавайки персонализирани и емоционално изразителни съобщения.
Разработчиците виждат широк потенциал за технологията: от подкрепа на пациенти с болест на Паркинсон до създаване на многоезични системи. Има и планове за адаптиране на устройството за работа в комбинация с различни платформи, за да се подобри използваемостта му.
На настоящия етап проектът е насочен към миниатюризиране и оптимизиране на устройството за ежедневна употреба. Изследователите се надяват, че тяхната разработка ще отвори нови възможности за комуникация между хората с говорни ограничения.