Стотици студенти, изследователи и артисти от Буркина Фасо, Мали и Нигер не могат да получат визи, за да продължат обучението си във Франция поради влошените отношения с Париж. Това съобщава Reuters.
Преди това френското външно министерство нареди на културните институции да прекратят сътрудничеството си с Нигер, Мали и Буркина Фасо. Освен това Министерството на външните работи реши да спре всякакво финансиране на културно сътрудничество с тези страни, както и турнета и издаване на визи.
Според агенцията миналата година Франция е издала 907 визи за обучение и стаж на граждани на Буркина Фасо, 689 на малийци и 436 на нигерийци. Тази година студенти, лекари, артисти и спортисти от три африкански страни, които преди това са ходили във Франция на обучение и стаж, са принудени да преразгледат плановете си – да останат в Африка или да отидат да учат в други страни.
Според статистика на френската образователна агенция Campus France, цитирана от Ройтерс, през 2021-2022 г. повече от 3100 студенти от Мали, 2300 от Буркина Фасо и 1100 от Нигер са учили във френски държавни образователни институции.
В същото време френските власти увериха, че студенти, художници и изследователи, които вече са във Франция, могат да продължат дейността си, отбелязва агенцията.
Ситуацията в Нигер
На 26 юли в Нигер група военни членове на президентската гвардия се разбунтуваха и обявиха отстраняването на президента Мохамед Базум. За управление на страната е сформиран Националният съвет за спасение на родината, начело с командира на гвардията Абдурахман Чиани. Лидерите на държавите, принадлежащи към Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS), наложиха строги санкции срещу бунтовниците и поискаха да освободят Базум, като заплашиха да използват сила. Властите на Мали и Буркина Фасо се обявиха в подкрепа на бунтовниците.
Бунтовниците в Нигер заявиха, че денонсират военните споразумения с Франция, поискаха изтеглянето на нейните войски и също така нарекоха присъствието на нейния посланик нежелано. Френските власти заявиха, че не признават исканията на бунтовниците и смятат свалените власти в Нигер за единствените легитимни