Решиха съдбата на крокодила от Ботунец. От столичната екоинспекция съобщиха, че документите за собственост на влечугото не са представени в определения от закона 10-дневен срок. Това дава основание на властите да задействат процедурата по отнемане на хищника в полза на държавата.
Проверка на екоинспекторите показа сериозни разминавания между чипа и документите, представени от хората, които отглеждаха крокодила.
Двуметровото влечуго е в столичния зоопарк от 7 август. То още се адаптира към новия си дом. Предстоят прегледи и изследвания, които ще покажат какво е здравословното му състояние.
SafeNews припомня, че представители на Зоологическата градина в София прибраха влечугото в зоопарка преди две седмици, след като крокодилът беше открит в софйския квартал „Ботунец“. Тогава стопанинът му гордо заяви, че животното има всички необходими документи и се намира в частна собственост. Мъжът заяви, че е цирков изпълнител, а крокодилът е само част от колекцията му влечуги.
Крокодилът се оказа страхотно препятствие за инспекторите от РИОСВ.
Вчера мъжът, представящ се за собственик на влечугото – Виктор Михайлов, отказа да го предаде на зооекспертите. Той продължи да оказва съпротива и днес, като дори махна поставената полицейска лента.
Пред журналисти жителят на „Ботунец“ съобщил, че животното е на майка му“.
Присъствието на крокодила в квартала предизвика напрежение в района. До извеждането му е завързан и е прибран зад телена и платнена ограда, но продължава да е в непосредствена близост до жилищен блок.
Хората, отглеждащи влечугото, не даваха на полицията и служителите на столичния зоопарк да го отведат. Жителите на комплекса се оплакали в столичната екоинспекция преди няколко седмици, но екипът дойде на място едва днес, след сигнал от кмета на район „Кремиковци“.
Случайно или не екоинспекцията пристига на място часове след като кметът на „Кремиковци“ сигнализира за крокодила. Видяла го случайно, докато проверявала жалба за незаконни строителство и сеч.
Крокодилът е открит преди 2 – 3 седмици на място по сигнал. Към тази дата имотът е бил заграден – имало е ограда. Не е като сега. Вече е абсолютно безстопанствено и оградата е махната и крокодилът така си живее. Има съмнения, че крокодилът е собственост не на човека, който се представя като негов собственик и че е откраднат по време на пандемията.
Общината и мъжът, който твърди, че е собственик на влечугото водеха спор и за собствеността на терена, върху който е изкопана ямата. Според експерти условията, в които се отглежда нилският крокодил, са лоши.
Източник: БНТ