Регистрираха първи случай на коклюш в Монтана. Заболяването при детето е преминало леко. Заболяването е регистрирано при 6-годишно дете от детска градина в Монтана.
Случаят е първи за годината.
Взети са всички противоепидемични меки, съобщи Елена Тодорова, старши инспектор в Регионалната здравна инспекция в града.
„Детето е с оплаквания от кашлица, без повишена температура, в добро общо състояние. Извършено е епидемиологично проучване. Контактните деца са поставени под медицинско наблюдение за карантинния период на заболяването“, обясни тя.
За последно в област Монтана коклюш
е имало през 2022 година – един случай.
„Коклюшът е известен като магарешка кашлица. Остра респираторна инфекция, която протича с характерна конвулсивна кашлица. Заболяването е характерно за деца в различна възраст. Предава се чрез пръски, капките секрет от ларинкса, трахеята, при дишане, кашляне“, поясни Елена Тодорова.
Коклюшът е включен в имунизационния календар. Ваксинацията е тридозова и се прилага в три поредни месеца след навършване на два месеца на новороденото. Реимунизацията се прилага на втората, шестата и дванадесетата година, уточниха от РЗИ.
SafeNews припомня, че коклюш, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. У нас, заболяването е характерно за деца в различна възраст. Причинява се от бактерията Bordetella pertussis, слабо устойчива във външната среда – при стайна температура загива за около 30 мин.
Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.
За изолиране на причинителя Bordetella pertussis в началото на заболяването от болния се взема назофарингеален секрет (за предпочитане сутрин на гладно). С по-висока чувствителност е изследването по метода PCR.
Инкубационен период е средно 7-10 дни.
В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.
Най-честите усложнения, засягат дихателните пътища и централната нервна система.
Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.
При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.
Източник: БНР