Русия е натиснала Асад да бяга от Сирия, след като е заключила че е загубил войната.
Със сирийските опозиционни сили, които бързо напредваха към столицата Дамаск, съдбата на президента Башар Асад е била в ръцете на Русия, докато армията му се стопявала. Все още преследван от видеото с убийството и осакатяването на либийския лидер Муамар Кадафи по време на гражданската война в тази страна през 2011 г., Кремъл се опитал да спаси своя съюзник, когато стигнал до заключението, че вече не може да направи нищо, за да подкрепи режима на Асад.
Президентът Владимир Путин настоява да разбере защо руските разузнавателни служби не са забелязали нарастващата заплаха за управлението на Асад, докато не е станало твърде късно, заяви близък до Кремъл човек, запознат със ситуацията.
Според трима души, запознати със случая, Русия е убедила Асад, че ще загуби борбата срещу въоръжените групировки, ръководени от бившето разклонение на „Ал Кайда“ HTS, и е предложила на него и семейството му безопасно преминаване, ако напусне незабавно, като са помолили да не бъдат идентифицирани, тъй като въпросът е чувствителен.
Двама души твърдят, че руски разузнавачи са организирали бягството, като са извели Асад през своя въздушна база в Сирия.
Транспондерът на самолета е бил изключен, за да не бъде проследен, каза единият от тях.
Интервенцията за извеждане на сирийския диктатор и семейството му в изгнание сложи край на повече от половинвековното управление на династията Асад, след като Башар наследи баща си Хафез, който беше президент от 1971 г. до смъртта си през 2000 г. В рамките на няколко часа след заминаването на Асад бойците нахлуха без съпротива в Дамаск и обявиха победа в сирийския конфликт, който бушуваше в продължение на близо 14 години. Засега Путин не е говорил публично за рухването на режима на Асад.
„Това беше контрол на щетите“, каза Руслан Пухов, ръководител на базирания в Москва Център за анализ на стратегиите и технологиите, мозъчен тръст в областта на отбраната и сигурността.
Според него е „много логично“ Русия да каже на Асад да се откаже, тъй като иска да избегне кървава баня, в която той да срещне същата съдба като Кадафи или иракския лидер Саддам Хюсеин, който беше обесен след съдебен процес през 2006 г. Русия се страхува за бъдещето на двете си ключови военни бази в Сирия – военноморското пристанище в Тартус и аерогарата в Хмеймим, след като официалните лица бяха изненадани от скоростта на развитие на събитията на място.
Руските медии разпространяват посланието, че Асад е виновен за поражението си, а Москва е спазила думата си, като не го е изоставила, и сега трябва да се съсредоточи върху поддържането на стратегическите си интереси в Сирия и по-широкия Близък изток.
Първоначално Русия бомбардира опозиционни бойци в опит да ги отблъсне и да подкрепи силите на Асад. Но тъй като сирийската армия не оказваше особена съпротива, а бунтовниците превзеха град Хама в рамките на няколко дни след превземането на Алепо, Русия стигна до извода, че не може да защити режима, тъй като опозицията настъпва към стратегическия град Хомс, заяви един от хората.
В неделя Министерството на външните работи в Москва обяви, че Асад се е оттеглил и е напуснал страната си, като добави, че Русия е в контакт с „всички сирийски опозиционни групи“.
В събота руският външен министър Сергей Лавров проведе разговори за сирийската криза с иранските и турските си колеги в катарската столица Доха. Иран, както и Русия, беше близък поддръжник на Асад. Двете държави застанаха в негова защита през 2015 г., когато Путин изпрати руски военни в Сирия, за да помогнат на Асад да отблъсне бунтовниците, които бяха обкръжили Дамаск. Турция подкрепи бунтовниците, които в крайна сметка успяха да свалят от власт дългогодишния сирийски управник.
Източник – Bloomberg/Превод:SafeNews