Далавера на АПИ с 400 милиона лева за мантинели, за които са обявени обществени поръчки тайно и за „наши хора“.
Пътната агенция е обявила обществена поръчка за внушителните 397 млн. лв. за доставка и монтаж на ограничителни системи, по-познати като мантинели, по пътищата в два региона – Южен Централен и Югозападен.
Сумата е рекордна за търг с такъв предмет, особено предвид, че е за по-малко от половината държава. Поръчката е обявена на 23 декември 2024 г. Срокът за оферти е 3 февруари 2025 г.
Kaкто и с поръчката за 2.25 млрд. лв. за основни ремонти, и за тази липсваше прессъобщение, което иначе е обичайната практика на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Например неотдавна тя информира, че е обявила поръчка за изработка на идеен проект за 2 км път при ГКПП „Кулата“ за едва 100 хил. лв.
Прави впечатление, че парите за мантинели се увеличават значително през годините. Справка на „Капитал“, предоставена от АПИ, сочеше, че за периода 2014 – 2019 г. агенцията е платила общо 70 млн. лв. за тях за цялата страна. От 2019 г. до август 2024 г. пък е платила над 267 млн. лв.Сега само за два от шест района агенцията планира за четиригодишен период да плати близо 400 млн. лв.
В настоящата поръчка предвиденият годишен бюджет за мантинели е близо 50 млн. лв., което е поне двойно повече, отколкото в поръчките в последните две години.
Бизнесът с доставка и монтаж на ограничителни системи е доминиран няколко фирми и техните собственици – от Николай Иванов и сина му с две фирми – „Юпитер 05“ и „Безопасни пътища“, Димитър Петков, собственик на „А.Д. Холд“ и „Пътна безопасност“, както и обединение от други две пернишки дружества и няколко компании, познати от сферата на пътното строителство.
Видимо от изискванията в настоящата поръчка, е твърде вероятно същите доставчици, които са работили през последните години, да са печелившите кандидати, защото само те имат натрупания опит.
Шефовете на мантинелите
Бизнесът с доставка и монтаж на мантинели на пътищата, които пътната агенция стопанисва, е концентриран в няколко фирми, които от години ги доставят и монтират по пътищата из страната.
Една от тях е пловдивската „Юпитер 05“, собственост на Николай Иванов. Компанията има близо 109 млн. лв. приходи през 2023 г. По данни на „Капитал“, получени по ЗДОИ през август 2024 г., компанията е получила 65 млн. лв. за Южен Централен район и още 30 млн. лв. за Югоизточен район по договори от септември 2022 г., или общо 95 млн. лв. за мантинели само за последните две години.
Иначе за предходния период 2014 – 2019 г. компанията е получила 21 млн. лв. за Югоизточния и Южния Централен район, сочи друга справка от АПИ.
В друго обединение пък участва фирма на сина на Иванов – Любомир, която се казва „Безопасни пътища“. Собственикът на „Юпитер 05“ потвърди роднинската връзка пред „Капитал“.
Любомир Иванов си партнира с „А.Д. Холд“ на Димитър Петков, която има дълго участие в доставките на мантинели за АПИ. Обединението е получило над 62 млн. лв. по два договора за Североизточен район от 2019 г. насам.
Така фирми, свързани с Николай Иванов, са получили около 150 млн. лв. за пет години. Той е бил временно акционер в ПФК „Левски“ около 2016 г., когато отборът се ръководеше от адвокат Александър Ангелов и бившия общински съветник Иво Тонев. Иванов е собственик и на ЗГП, съкращение от „Заводи за горещо понциковане“, предприятия в Пловдивския регион.
Другото име, което се появява в този сектор, е Димитър Петков.
Той е собственик както на „А.Д’ Холд“, така и на „Пътна безопасност“, която заедно с другото му дружество снабдява с мантинели Североизточния район от 2019 г. до 2022 г. Според справката на „Капитал“ от 2019 г. до 2024 г. двете дружества са получили близо 37 млн. лв. от АПИ за тази дейност.
Третият участник в този бранш е обединение между МЛГ и „КМВ – системи за пътна сигурност“. За Югозападния район по договор от септември 2022 г. двете фирми са получили 74.6 млн. лв., като това е и регионът, който е погълнал най-голяма порция от бюджета.
„КМВ системи за пътна сигурност“ е собственост на „Спортланд“ и „Колхида метал“, което е предприятие за метални изделия в Перник. Сред акционерите в „Спортланд“ е Петър Господинов, който беше в борда на директорите на фирма, под чиято шапка попадаше „Юнион Ивкони“ и конкурентът им „Груп плюс“, но е излязъл от нея през 2020 г.
МЛГ пък е пернишко дружество отново, като негов собственик е Георги Манолов
За Северозападния район АПИ е платила на обединението 9.7 млн. лв. пак от септември 2022 г.
Сред други доставчици са и две добре познати строителни фирми – „Пътни строежи – Велико Търново“ на Григор Иванов и ДЛВ. Фирми на търговищкия бизнесмен Григор Иванов са получили над 580 млн. лв. за ремонти на пътищата в областите Габрово, Велико Търново, Разград, Русе, Силистра, Търговище и Ловеч от 2019 г. до лятото на 2024 г.
Заедно ДЛВ и „Пътни строежи – Велико Търново“ са снабдявали в обединение (заедно с още 2 дружества) мантинели в Северен Централен район за малко над 9 млн. лв. за четири години. През 2023 г. фирмата на Иванов отпада и мантинелите в региона поема обединение с друга строителна фирма – ДЛВ, смолянската „Радина“ и пернишката „Симинвест“. За една година на тях са платени два пъти повече пари – 20.6 млн. лв.
Условията на мегапоръчката
Новата обществена поръчка е само за два района в страната, като за всеки прогнозната стойност е 198.5 млн. лв. Единият район е Южен Централен и включва областите Кърджали, Хасково, Пазарджик, Смолян и Пловдив, а другият е Югозападния и включва Благоевград, Кюстендил, Перник и Кюстендил. Предвидено е договорите да се сключат за срок по четири години.
За Обособена позиция №1 приблизителният обем от дейности възлиза на 8600 км, а за Обособена позиция №2 приблизителният обем от дейности възлиза на 7450 км. Отбелязва се, че възложителят, т.е. АПИ, не е задължен да възложи посочения обем от дейности по двете обособени позиции.
Поръчката включва дейности, които са свързани с премахване, преместване, модифициране и обезопасяване чрез доставка и монтаж на ограничителни системи на пътищата от републиканската пътна мрежа, както и доставка и монтаж на нови ограничителни системи за пътища.
Изискванията към кандидатите изглеждат високи на пръв поглед. Те трябва да имат 60 млн. лв. минимален общ оборот за последните три години, но от тях 40 млн. лв. трябва да е от сферата на доставка или монтаж на ограничителни системи на магистрали и пътища от републиканската пътна мрежа или на улици от първи и втори клас, както и на еквивалентни такива извън страната.
Източник – Капитал