НАТО не бива да бъде въвлечена във войната в Украйна. Това заяви президентът Румен Радев. В Гърция той участва в 28-ата годишна кръгла маса на „The Economist“. Международният форум събира държавни и правителствени ръководители от региона.
„Вярвам, че решенията на НАТО и на съвета НАТО-Украйна са мост към бъдещето членство
на Украйна в Алианса. Всички съюзници са ангажирани в подкрепата си за членството ѝ в съюза. Въпросът е не дали, а кога. Отговорът ще зависи от развитието на бойното поле, от възможността да се постигне мир, устойчив и справедлив мир. Трябва да бъдем ясни – НАТО не трябва да влиза в тази война, особено с войници на бойното поле, не трябва да позволява да бъде въвлечен в нея, това е много важно, защото всеки пряк сблъсък между НАТО и Русия ще бъде сблъсък на глобално ниво с ядрени оръжия. Такъв сценарий няма да бъде в полза на Европа”, заяви Румен Радев.
По думите на Радев, това е борба за всеки сантиметър земя.
„Най-стратегическият аспект от войната не са оръжията и боеприпасите,
а хората. Войниците. Тяхната подготовка, оборудване, мотивация и численост. Възхищаваме се на куража на украинците, но ако сравним армиите виждаме ясно превъзходство на руснаците“, каза Радев.
„Преди всичко вярвам, че тази война предизвика нашето критично мислене
– способността ни да анализираме и оценяваме задълбочено всички стратегически и оперативни аспекти и рискове, да се идентифицира стратегическият център на тежестта на противника, било то руските полеви сили, комуникационните линии, руската икономика и военната индустрия или способността на Русия да избягва санкции и да изгражда силни партньорства със страните от Глобалния Юг. Предизвика също така способността ни да дефинираме желаното като краен резултат и какво означава победа. И също така да разработим нашата стратегия, използвайки всички налични инструменти – военни, икономически и дипломатически. И всички ние видяхме някои примери за грешни стратегически оценки, които тази война вече разкри. Например, руското ръководство подцени волята на украинския народ да се съпротивлява и да се бори за своята свобода. Освен това руският Генерален щаб катастрофира в резултат на неясните политически цели като демилитаризация и диверсификация. Нейните военни бяха унижени и победени в първата фаза на войната.
От другата страна, ние подценихме устойчивостта и капацитета на руската икономика и военна индустрия. Всички помним задълбочени анализи на много водещи експерти и политици, според които под тежестта на санкциите руската икономика ще се срине след няколко месеца, дори че Руската федерация ще се разпадне. Нищо подобно не се случи.
Общият икономически растеж на ЕС за миналата година е много под (темпа на – бел. р.) руския икономически растеж. Не знам дали декларираният от Русия растеж от 3,6 процента е верен, но е вярно, че руската индустрия, военната индустрия днес произвежда много повече снаряди и основно военно оборудване, отколкото всички ние“, каза Радев.