Бъдещето на България от огромна степен зависи от диалога между институциите и бизнеса. Това каза президентът Румен Радев на среща с представители на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР).
Държавният глава подчерта, че още с назначаването на служебното правителство ясно е заявил, че основна цел е България е да не остава в периферията.
Като най-голям проблем Радев очерта инфлацията.
„Българският бизнес има изключително важна роля за справяне с инфлацията, със сивата икономика, със спекулата“, отбеляза той.
В петък от АОБР изпратиха обръщение към Радев и медиите за приемане и изпълнение на Стратегия за устойчиво енергийно развитие 2050 г.
„Искам да ви поздравя за разработените приоритети и инициативата, защото бъдещето на България като модерна развита европейска държава със силна икономика, зависи от диалога от институциите и бизнеса. Разгледах ги с интерес. Те в голяма степен съвпадат с позицията на президентската институция и касаят стратегическите национални цели, важни теми като дигитална зелена кръгова икономика. Стремежът на служебното правителство е страната ни да не остава в периферията на Европа. По отношение на големите национални цели – членството в Шенген и еврозоната, още с назначаването на служебното правителство ясно заявих, че основна цел е така да се работи, че България да не остава в периферията на обединена Европа и встрани от пътя на развитите държави”, допълни държавният глава.
По отношение на членството ни в еврозоната, президентът подчерта, че се стремим да наваксаме забавянето и да се справим с инфлацията.
По думите му бизнесът има основна роля за справянето с инфлацията, сивата икономика и намаляване спекулата.
„Сред най-важните приоритети са приемането ни в еврозоната, Шенген и ОИСР. Има готовност за присъединяването ни. Малко сме разочаровани от обявеното от Министерство на финансите, че няма да се присъединим на 1 януари. По отношението на приемането ни в Шенген постоянно ни се натяква, че в България върховенството на правото не е на необходимото ниво, че корупцията не се бори сериозни и задълбочено“, заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.
Той изрази недоволството си от бездействието на две институции в България – Агенцията за защита на конкуренцията и Агенция за защита на потребителите във връзка с инфлацията. По думите му те не са достатъчно активни и не си вършат работата.
„Несигурността е глобална. Затова бяха предприети мерки за компенсиране на бизнеса заради високите цени на тока. Тези мерки, обаче са само за първите три месеца на годината. За второто тримесечие имаме несигурност за бизнеса“, посочи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.