Руският президент Владимир Путин увери Унгария, че задълженията й за доставка на руски газ ще бъдат изпълнени въпреки новия закон в България.
Това е станало по време на срещата на Путин и главният изпълнителен директор на „Газпром“ Алексей Милер с унгарския външен министър Петер Сиярто. Срещата се е сътояла в Пекин на 17 октомври. Основна тема на разговорите е била свързана със сигурността на доставките на газ, съобщава авторитетното издание S&P Global Commodity Insights.
„Путин и генералният директор на Газпром потвърдиха, че договорните задължения за доставка на газ за Унгария ще бъдат изпълнени. Това ще се случи въпреки увеличението на транзитните такси в България“, заяви от своя страна говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач.
Той поясни, че Сиярто е подчертал, че енергийното сътрудничество между Унгария и Русия е „предпоставка“ за енергийната сигурност на Унгария. Досега през тази година Русия е доставила 4,8 млрд. куб. м газ на Унгария, основно чрез връзката TurkStream.
Путин се срещна и с унгарския министър-председател Виктор Орбан в Пекин в рамките на рядка среща на четири очи. Руския президент рядко разговаря с ръководители на държави от ЕС и членки на НАТО
На 20 октомври представители на страните от НАТО проведоха извънредна среща в Будапеща. Там ще бъдат обсъдени разговорите между Путин и Орбан.
През септември 2021 г. Унгария договори 15-годишно споразумение с Газпром за доставка на 4,5 млрд. куб. м газ годишно. През последните две години внасяше еднократно допълнителни количества.
Доставките през TurkStream за Югоизточна Европа останаха високи през септември, като възлизаха на 1,35 млрд. куб. м. През август те достигнаха нов рекорден месечен връх от 1,43 млрд. куб. м, сочат данни на S&P Global.
Газовите доставки през TurkStream през входната гочка „Странджа 2“ на турско-българската граница са средно 45 млн. куб. м/ден през септември и достигат връх от над 51 млн. куб. м/ден в края на месеца. Газовите доставки през септември бяха над техническия капацитет на газопровода от 15,75 млрд. куб. м годишно, тъй като търсенето на газ от TurkStream в Европа бе голямо.
Освен в Унгария и Сърбия, руски газ по „Балкански поток“ може да се доставя и в Румъния, Гърция, Северна Македония и Босна и Херцеговина. Газопроводът започна да подава газ през януари 2020 г.