„Българинът се събужда. Това е един много добър знак. Излизаме от батака, 30-годишния“. Това каза пред БНР психологът Боряна Николова – Христакова.
Тя подчерта, че няма две еднакви деца, но пътят към всички минава през езика и се демонстрира от безусловната майчина любов. По думите й общото между „онова време“ и сега са неугасващите ценности:
„Имаше един период, в който ценностите угаснаха. Сега, в този момент, в това време става ясно, че се събуждаме и ценностите отново започват да се възраждат и да стават важни. За това свидетелства и тази кампания – не на тормоза и насилието“.
Психологът предупреди, че всяка крайност води след себе си последствия:
„За да има крайности, значи някъде има дисбаланс. Когато един родител не е в състояние да установи откъде идва този дисбаланс, може би е добре да потърси помощ. Семейството е една система. Достатъчно е една част от системата да даде накъсо, това неизменно се отразява на децата“.
Христакова призова:
„Ако един родител „забие“, потърсете помощ, нещата не са страшни! Това, освен че ще помогне за баланса в семейството, освен че ще има промяна в поведението на детето, най-важното е, че самият родител ще се научи да се грижи за себе си в онзи важен психичен аспект, защото ако не се научиш да се грижиш за себе си, как ще научиш някого другиго да се грижи за себе си“.
По думите й не е добре родителите да са приятели на децата си. Родителят носи отговорност, а приятелството изисква равнопоставеност, обясни психологът и добави:
„Родителят носи товар. Когато този товар стига до детето чрез споделяне, много натежава. Не че не го понасят децата, понасят го, но се случва едно преждевременно порастване, а преждевременното порастване не води до нищо добро. Затова трябва да има баланс“.
Почти година след началото на кампанията си срещу словесната агресия онлайн район „Слатина“ на Столична община я подновява като част от усилията си да повлияе положително върху средата на подрастващите в района. До 28 август в Градската градина пред ресторант „Кристал“ е показана изложба с фотографии на Виктор Чучков – режисьор на двата клипа, които стартираха кампанията в началото на изминалата учебна година – „Помисли, преди да натиснеш Send“ и „Важен си! Някой те обича“.
„Кампанията е инициирана от районния кмет Георги Илиев, който е баща на 4 деца. Това, което този кмет успя да припознае като своя кауза, е потенциалът, с който разполага местната власт да влияе върху средата, в която растат децата ни. Има страшно много потенциал, въпросът е, че това е екипна работа, сложна и многопластова. Резултатите обаче са почти мигновени“, посочи Елица Виденова – пиар и член на УС на Фондация „Движение на българските майки“.
Тя напомни, че във всеки район има местна комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни. По думите й тези комисии имат огромни бюджети и много широк обхват на дейност. Нейната функция е наказателна обаче едва в 20%, в останалите 80% има превантивна функция, подчерта Виденова. Тя изтъкна, че огромна част от получаваните в тези комисии сигнали са свързани с онлайн насилието.
„Подходихме към тази кампания колкото като професионалисти, толкова и като родители, израснали в друго време“.
Тя подчерта и важната роля на училищните психолози:
„Едната част от кампанията е насочена към нормализиране на работата на родителите и учениците с психолозите. Това, което ще правим още по-интензивно през тази учебна година, е да поощряваме учениците сами да търсят психолозите, да им обясним много добре, че това да потърсиш консултация с психолог е признак на висока интелигентност и добро психично здраве. Тези психолози са там за всички“.