Провалът на световната полицейска система! Ружа Игнатова се подиграва на службите от Дубай, ЮАР, Русия и България!? През последните години полицейските служби по целия свят се занимават активно с лов на криптобосове, които след рухването на поредна криптоборса или валута, изчезват с милиарди в някое райско кътче на Земята.
Имат и успехи. Сам Банкман-Фрийд, основател на FTX, беше арестуван на Бахамските острови и после беше предаден на САЩ, където бе пратен зa 25 гoдини в затвора зapaди измaмa нa ĸлиeнтитe и инвecтитopитe. Ще трябва да плати и 11,2 млpд. дoлapa на ощетените.
Турски съд пък осъди основателя на крипто борсата Thodex Фарук Фатих Йозер на 11 196 години затвор.
29-годишният Йозер избяга в Албания през 2021 г., после беше екстрадиран в Турция, а наскоро беше признат за виновен за пране на пари, измама и организирана престъпност.
Черна гора екстрадира съоснователя на блокчейн платформата Terraform Lab До Куон в САЩ, за да отговаря за срива на криптовалутата си през май 2022 г., който струва на инвеститорите по целия свят около 40 млрд. долара. До Куон бе издирван и от родната Южна Корея, но Подгорица реши да го предаде на Вашингтон, където се очаква той да бъде осъден.
Списъкът с криптоарестанти е дълъг, но в него липсва името на криптокралицата Ружа Игнатова, от която вече 7 години няма „ни вест, ни кост“, въпреки че от 2017 г. се издирва от всички полицейски служби по света, включително и от ФБР, Интерпол, Европол. През това време изплуваха най-различни версии за съдбата й, провеждаха се операции, арестуваха се „пешки“.
Кралицата обаче остана недостижима.
Обясненията може да са две- или има някакъв мощен, международен чадър над нея, или всички тези служби са ялови.
Целият живот на 44-годишната днес Ружа Игнатова е обвит в митове и легенди. Не е сигурно дори къде е родена – има версии за Русе, някое от русенските села, или нейде из Плевенско… После семейството й уж се преместило да живее в Германия, където си купува металургичен завод в Бавария! Той обаче фалирал през 2012 г. и Игнатова дори била осъдена условно, защото не заявила навреме фалита.
Не е много ясно и какво е образованието на Игнатова – то минава през университет в германския Констанц и стига чак до Оксфорд.
Криптобиографията на Игнатова започва някъде около 2013 г., когато тя се появява сред създателите на кратко просъществувалата криптовалута BigCoin. След това заедно с един от партньорите си в BigCoin – Себастиан Грийнууд, тя започва собствен проект OneCoin, регистриран в Дубай.
Независимо, че ОnеСоіn има всички признаци на пирамида още от самото начало – мyлти-лeвъл мapĸeтинг мpeжa, в ĸoятo yчacтницитe пoлyчaвaт ĸoмиcиoннa пpи пpивличaнeтo нa нoви члeнoвe, ĸoитo пък ĸyпyвaт т. нap. ĸpиптoпaĸeти, той има невероятен успех.
Фирмата набира огромни средства от десетки хиляди вложители от цял свят.
Самата Игнатова е изключително популярна – става бизнес дама през 2014 г., а за нея пишат „Форбс“, „Икономист“ и др.
През 2015 г. започват проблемите с плащанията на ОnеСоіn, но с бърза пререгистрация и преименуване, проектът продължава да работи още определено време. Някъде в този период българската Комисия за финансов надзор отправя все пак някакво предупреждение за ОnеСоіn, но това не пречи на фирмата да продължи да купува луксозни имоти в България като многоетажната сграда на ул. „Граф Игнатиев“, в която се помещава до последно централата й, както и бившия ресторант „Крим“, чието придобиване струва 4,2 млн. евро.
През 2016 г. във Великобритания започва първото криминално разследване на ОnеСоіn и това води до каскадна забрана на „валутата“.
Накрая измамените се оказват 3 милиона души от 21 държави,които са завлечени с милиарди долари.
Не може обаче да не прави впечатление благосклонното поведение на полицаи и прокурори из цял свят към криптокралицата – въпреки лавината от жалби за измами, Ружа Игнатова не е арестувана. Службите се задействат по-активно едва след като тя изчезва – на 25 октомври 2017 г. слиза от самолет на Ryanair в Атина и повече никой не я вижда. Великобритания, Ирландия, Италия, САЩ, Канада, Украйна, Литва, Латвия, Естония, Германия и много други държави започват да събират доказателства за пирамидата.
Основното разследване срещу Игнатова се води в Германия, защото в някакъв период тя е освободена от българското си гражданство и придобива германско.
Кога и защо това се случва, не е ясно. Факт е обаче, че първоначално Ружа Игнатова е издирвана чрез червена бюлетина на Интерпол като българка, а после – като германска гражданка.
Именно по искане на Германия през 2017 г. и през 2022 г. в България МВР, ГДБОП, ДАНС претърсват офисите на дружеството, разпитват десетки души, изземват сървъри.
Интересното е, че нито искането на германците, нито намерените доказателства правят впечатление на нашите власти – в България няма нито разследване, нито дело, нито запори или възбрани на имотите.
Едва в средата на 2024 г. прокуратурата се раздвижи,образува дело и повдигна задочно обвинение срещу Ружа Игнатова.
За тази изненадваща активност вероятно също има международно обяснение. На 29 юни 2024 г. бе обявено, че САЩ обявяват награда от до 5 млн. долара за информация, която да доведе до арест и/или осъдителна присъда за криптокралицата с Ружа Игнатова. Това стана със съвместно изявление на американския посланик в София Кенет Мартен, и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов и председателя на ДАНС Пламен Тончев.
„Предстои тук да бъде повдигнато задочно обвинение на Ружа Игнатова, което освен наказателната санкция, ще позволи да предприемем процедура по конфискация на престъпното имущество от пирамидата ѝ ОnеСоіn“, посочи и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов.
Не стана ясно защо този ход се предприема едва сега и каква част от имуществото, свързано с Игнатова, все още е неразпродадено. Седмици по-късно делото и обвиненията бяха факт, а съдът запорира и възбрани някакво имущество.
На същия брифинг шефът на ДАНС Пламен Тончев обясни, че компанията майка ОnеСоіn е регистрирана в Гиблартар и че неговата служба се е задействала, когато бил установен трансфер на 15 млн. „Установено е имущество за над 10 млн. евро. Предстои да бъде внесено искане за запор в съда“, казва Тончев. Той не обяснява кой и как е направил трансфера.
Междувременно през 2019 г. пpoĸypaтypaтa нa Maнxaтън, Hю Йopĸ, повдигна обвинeния за финансови измами на Ружа Игнатова и брат й Констатин Игнатов като основатели на ОnеСоіn. Игнатов бе арестуван от ФБР на 6 март 2019 г. на летището в Лос Анджелис, набързо бе осъден и изтърпя наказанието си и сега е в България.
Той не желае да говори за случая, а американците не обясняват защо се е разминал с толкова малко наказание.
Същата година САЩ осъдиха българската юристка на издирваната криптокралица Ружа Игнатова – Ирина Дилкинска, на четири години затвор по обвинение за участие в мащабна схема за измами в OneCoin. През март 2023 г. Дилкинска бе екстрадирана в САЩ и ѝ бе повдигнато обвинение във връзка с криптоизмамата. Според американските власти тя е помогнала за създаването на фиктивни дружества с цел изпиране на пари и запазване на имущество, принадлежащо на Игнатова.
Основният съдружник на криптокралицата – Карл (Себастиян) Грийнууд, също беше арестуван, призна се за виновен и бе осъден на 20 години затвор.
Именно в неговото дело бе цитирана електронна кореспонденция между Игнатова, брат ѝ Константин и Грийнууд. От множеството имейли ставаше ясно, че стойността на криптовалутата никога не е била функция от пазара, а е определяна „на око“. Самата Игнатова е поискала от компанията, която развива блокчейна, да може ръчно да определя цената на валутата.
„Всъщност ние не „копаем“ валутата, но разправяме глупости на хората“,пише Игнатова до Грийнууд. И се съгласява с твърдението, че „системата не би проработила сред интелигентните хора ;)”.
Но докато „пешките“ падат, „кралицата“ остава недосегаема. И започва усилено да се лансира версията, че тя е мъртва.
В началото на юни т.г. BBC пусна разследване, в което се твърди, че Игнатова е плащала по 100 000 евро месечно на свързания с подземния свят Христофорос Аманатидис, по-известен като Таки.
Доскоро той бе издирван от българските власти с червена бюлетина в Интерпол и се намираше в Дубай, но после изненадващо обвиненията срещу него бяха оттеглени и той отпадна от списъка на издирваните.
„Въпреки че не е известно как Таки и Игнатова са се запознали или дали той е бил свързан с OneCoin от самото начало, множество източници твърдят, че са имали близки лични отношения и че той е бил кръстник на дъщеря ѝ“, посочва още Би Би Си.
В разследването се говори за възможно убийство на Игнатова на яхта в Йонийско море и в същото време се твърди, че през 2022 г. в Гърция е проведена неуспешна операция за нейното задържане. В публикацията се разказва и за разговори през 2022 г. между Таки и застреляния в ЮАР Красимир Каменов-Къро във връзка с Игнатова.
„Екипът на Би Би Си получи и проучи различни наблюдения и сигнали за местонахождението на Игнатова след предполагаемото ѝ убийство. Може да се окаже, че слуховете за нейната смърт са просто още една брилянтна маневра за отвличане на вниманието. Ако случаят е такъв, с течение на годините вероятно ще става все по-трудно за нея да се скрие“, пише BBC.
Факт е, че през последните месеци Ружа Игнатова не слиза от медийните страници и то по странни поводи за издирвана по цял свят персона.
Така например чрез адвокатите си тя поиска официално да бъде вписана като действителен собственик на мезонет с четири спални за 13,5 млн. лири в Лондон. Британските медии твърдят, че тя е действителен собственик на имота в Companies House. Апартаментът с площ 650 кв. м, който има плувен басейн, е описан като „най-добрият пентхаус“. Твърди се, че Ружа Игнатова е пребивавала там за кратко през 2016 г., но имотът до голяма степен е стоял необитаван, с изключение на случайни посещения от хора, свързани с OneCoin.
В пентхауса има произведения на изкуството на стойност 500 000 лири, включително портрет на Елизабет Тейлър и картината „Червен Ленин“ от Анди Уорхол. Имотът официално се води на Abbots House Penthouse Limited – фиктивна компания, но искането на Игнатова е удовлетворено и тя вече е регистрирана като собственик.
Само преди няколко седмици пък стана ясно, че Игнатова е получила 50 млн. долара и част от активите й са били отблокирани.
По принцип активите ѝ в Европа и Арабските емирства продължават да са замразени, но една транзакция от август в Дубай отвори кутията на Пандора и постави въпроса дали е жива Ружа Игнатова, за кого са парите и как така са прехвърлени. Всичко тръгва от съдебен спор в Дубай между т.нар. криптошейх Салман ал-Сауд и Маймон Мадани, които искат достъп до 50 млн. от замразена през 2015 г. сметка на Ружа Игнатова, твърдейки, че са нейни упълномощени представители.
„Този Мадани не трябваше да спечели делото, но все пак съдът му дава 50-те милиона. Не знаем какво е станало с тях и защо съдът му ги дава? … Получаваме много объркващо съдебно решение, в което няма никакъв смисъл, дори и в Дубай – защо член на кралското семейство би загубил съдебно дело от това неизвестно лице?!?“, чуди се д-р Джонатан Леви, адвокат на част от жертвите на криптокралицата, в интервю за Нова тв.
Според него единственото логично обяснение е, че двете страни работят заедно.
Леви твърди, че на 21 август 2024 г. в дубайския съд са получени свидетелски показания от Ружа Игнатова, в които тя твърди, че никога не се е срещала с т. нар. криптошейх, нито е взимала 230 000 биткойна от него, които се равняват на близо 20 млрд. евро.
„Също така имах достоверни сведения, които бяха предадени на властите, че Ружа се намира в района на Персийския залив. Няма да ви кажа къде. Това е една от теориите, подкрепена от действителността. Теорията, че тя е мъртва, както много хора смятат, е просто още една лъжа, която се хвърля, за да се размъти водата“, казва адвокатът.
И добавя: „Онзи ден чухме твърдения от германските власти, че тя е в Южна Африка, където наскоро станаха тези убийства на така наречени бизнесмени. Тя признава, че е имала връзки с руската организирана престъпност, а може би и с българската. А дали г-н Таки има нещо общо с това или не, или просто някой удобно е подхвърлил името му, не знаем. В България освен Таки има много лица с най-различна репутация, които биха могли да бъдат замесени с OneCoin“.
Тезата на Леви е, че щом ФБР я издирва и дава милиони за награда, то няма как тя да е мъртва.
Всъщност именно от германската полиция дойде и твърдението, че Игнатова може да се укрива в България. В интервю Даниела Дарсел, говорител на криминалната полиция в Северен Рейн – Вестфалия, Германия, даде да се разбере, че Германия изобщо не вярва на версията, че Игнатова е била убита.
“Установихме, че конкретното лице, за което се твърди, че я убило, всъщност е било в затвор в България”, каза Дарсел. И добавя, че са разпитали хора от семейството на Игнатова и по-конкретно майка ѝ. “Семейството, което е било много близко с Ружа Игнатова, изобщо не е показало, че скърби за нея, затова правим извод, че и за семейството тя все още е жива”, каза тя.
Марсел потвърди, че се работи с полицията в ЮАР по следа, че Игнатова е в тази държава, както и че може да е в Русия и дори – в България.
Междувременно се появиха публикации, че носителката на „Оскар“ Кейт Уинслет работи върху филм за Ружа Игнатова с работно заглавие“Fake!“ („Фалшив“). Сюжетът ще се базира върху на разказа на една от жертвите – Джейн Макадам, която заедно със семейството и приятелите си влага над 300 хиляди долара в схемата на българската криптокралица и ги губи. Макадам, която ще бъде сред изпълнителните продуценти на филма, e и основателка на група в подкрепа на измамените.
Не е известно как напредва филмовият проект за Игнатова, но едно е ясно, че полицейските служби по света и у нас търпят пълен провал.
Автор: Александър Александров, Сега
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews