Бюджетната комисия посече ресторантьорите, като не допусна за разглеждане 9-процентната ставка, за което те настояваха. Комисията не допусна за разглеждане и запазването на нулевия ДДС за хляба и брашното. В началото на заседанието депутатите отхвърлиха разглеждането на отделен законопроект, внесен от „ДПС-Ново начало“. Тъй като текстовете фигурираха и като предложения за допълнение в закона за събиране на приходите и извършване на разходите, те също бяха отхвърлени по допустимост с 11 гласа подкрепа и 11 въздържал се.
Вносителят на двете предложения Йордан Цонев коментира веднага след гласуването:
„Управляващото мнозинство реши, че цената на хляба за българските граждани е недопустим въпрос за бюджетната комисия и го отхвърли. Подчертавам – гласуваха „против“ депутатите от бъдещето управляващо мнозинство. Сега вече си обяснявате защо господин Пеевски нарече това нещо, което се роди, нечистоплътно“.
В края на миналата година изтече срокът за диференцираните ДДС ставки в двата сектора. Така налогът върху хляба от нула се върна на 20%, а за ресторантьорите – от девет на 20 на сто.
„Мярката изтече на 31 декември, тъй като не можаха да се организират да гледат Бюджет 2024, поради късното приемане на председател на НС, остана за 2025 г. Това, което говорихме с партиите, е, че в бюджета за 2025 г. ще влезе и нашата ставка – и ставката за хляба, и ставката за лекарства. Това коментира вчера председателят на Българската асоциация на заведения (БАЗ) Ричард Алибегов. Той предупреди, че ако ставката остане 20%, ще стане невъзможно ресторантьорския сектор да продължи да работи.
Какво каза още председателят на БАЗ, вижте в материала на SafeNews:
Парламентарната комисия по бюджет и финанси прие на второ четене специалния Закон за приходите и разходите през 2025 г.
Това важи до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., внесен от Министерския съвет.
Между първо и второ четене бяха внесени осем предложения за допълнение и изменение на закона, включително за запазване на намаления размер на данък добавена стойност (ДДС) за хляба, брашното и ресторантьорския бизнес, както и за компенсациите за небитовите потребители на електроенергия. Мнозинството от предложенията обаче бяха отхвърлени чрез гласуване за недопустимост, включително предложенията за преференциалните ставки за хляба и ресторантьорите.
Предложението за удължаване на програмата за компенсация на бизнеса заради скъпата електроенергия обаче бе прието от членовете на комисията.
В дневния ред имаше две идентични предложения по темата на ГЕРБ-СДС и „ДПС – Ново начало“.
Законът за събирането на приходи и извършването на разходи до приемането на бюджета за 2025 г. предвижда първостепенните разпоредители с бюджетни средства да приоритизират изплащането на заплати и социални плащания в пълен размер. Документът е със срок на действия в рамките на до три месеца, т.е. до края на март тази година, като е предвидено да влезе в сила от 1 януари.
По време на дебатите стана известно от думите на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, че според извършен анализ приходите през месец януари ще могат да покрият 100 процента от трансферите към общините, заплатите, трансферите към Държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса и вноската на България към Европейския съюз, както и „може би малко издръжка“.