„Продължаваме Промяната“ внесоха закон срещу избора на Сарафов за главен прокурор. Изпълняващият функциите главен прокурор да няма право да бъде кандидат за титуляр на поста. Това предлагат от ПП-ДБ във внесения от тях законопроект за изменение на Закона за съдебната власт.
По този начин те ще опитат да ограничат Борислав Сарафов да бъде избран за обвинител №1 със седемгодишен мандат.
Към момента номинации за главен прокурор могат да издигат поне трима членове на прокурорската колегия, както и министърът на правосъдието. Коалицията предлага да се разшири възможността за инициатива, като кандидати могат да предлагат поне трима от членовете на пленума, т.е. номинации да могат да правят и съдиите. Кандидатите за главен прокурор вече ще бъдат проверявани по-подробно – към документите им ще се прибавят справки за прилагането на специални разузнавателни средства спрямо тях, данни за спрени, висящи или прекратени дела, по които кандидатите са обвиняеми или свидетели.
Ако президентът откаже да разпише указа за назначаването на избрания нов главен прокурор, пленумът на Висшия съдебен съвет ще може да го преизбере със същото мнозинство от 13 души.
Пленумът ще има право да приеме повторно решение за назначаване на нов главен прокурор или шеф на ВКС или ВАС най-малко два месеца след получаването на отказа за назначението от държавния глава.
При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на един от тримата големи пак ще се назначава изпълняващ функциите, но ще има нови условия. Изпълняващият функциите няма да има право да бъде кандидат за титуляр на поста. Това означава, че Борислав Сарафов няма да има право да бъде кандидат за поста. В момента обаче той е единственият кандидат. Това означава, че ако Народното събрание приеме законопроекта на ПП-ДБ, ще трябва да се открие нова процедура по номиниране на кандидати. Същото би се отнасяло и за процедурата по избор на нов шеф на ВАС, ако сегашният и.ф. (а преди това и титуляр) Георги Чолаков се беше кандидатирал. Сега обаче няма нито един желаещ.
Промените могат да бъдат приети след избирането на председател на парламента. Те са част от декларацията на ПП-ДБ за санитарния кордон около „ДПС – Ново начало“, която подписаха от ИТН и АПС, а от МЕЧ декларираха пълна подкрепа.
Дописва се още, че един човек няма право да изпълнява функциите за повече от 6 месеца. Към момента Сарафов е и.ф. вече година и половина. Ново ще бъде и това, че юристи, били главен прокурор или шеф на ВКС или ВАС, няма да имат право да изпълняват функциите. В случая това би значило, че друг трябва да застане временно начело на ВАС вместо Георги Чолаков до избирането на титуляр.
Народното събрание вече ще провежда изслушване на кандидатите за главен прокурор.
Коалицията предлага да се въведе допълнително условие за избирането на председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Според сегашния закон те се избират с мнозинство от поне 17 членове на ВСС. Сега ПП-ДБ предлага да се добави, че за да има избран кандидат, за него трябва да са гласували и поне половината от съдиите във ВСС.
По-рано днес ПП-ДБ внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване може ли ВСС с изтекъл мандат да избере нов главен прокурор. Същото искане внесоха и от ГЕРБ-СДС преди седмица. Изборът за нов главен прокурор е насрочен за 16 януари и засега единственият кандидат е Борислав Сарафов.
Източник – 24 часа