Производители и търговци на спиртни напитки изпищяха срещу вдигането на акциза за алкохола – една от мерките за увеличаване на приходите, заложена в Бюджет 2025.
Чрез отворено писмо подписано от представители на две асоциации, те отправят апел за оценка на риска и преразглеждане на предложението.
Подписите си под писмото са сложили членове на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки (спиритсБЪЛГАРИЯ) и Национална лозаро-винарска камара (НЛВК).
Според представителите на бранша, свързан с производство, внос и търговия на спиртни напитки, устойчивото управление на акцизната политика изисква прозрачност, предсказуемост и диалог. Те настояват темата за акцизна ставка да бъде обсъдена на експертно ниво, да бъдат взети предвид всички рискове и да се обмислят алтернативни решения за балансиране на параметрите на държавния бюджет.
„Ние разчитаме на устойчиви и ефективни решения за развитието на българската икономика, в това число и за бъдещето на алкохолната индустрия в страната“, пишат още от сектора.
Според тях, увеличаване на акциза с 10-15% ще доведе до спад на приходите в държавната с над 60 млн. лв. от акциз и от ДДС.
Изтъква се също, че секторът на спиртните напитки е важен за икономиката на страната и допринася с 250 млн. лв. акцизни приходи за 2023 г. От спиритсБЪЛГАРИЯ и НЛВК посочват, че всяко увеличение на цената заради повишен акциз води до спад в продажбите на легална продукция вследствие на ценовата чувствителност на пазара и лесния достъп до заместители, които не подлежат на облагане и контрол.
„Затова нашата прогнозна оценка показва, че ако бъде въведено предложеното увеличаване на акциза, то ще доведе до двуцифрен в процентно изражение спад в продажбите на легалния алкохол“, обясниха от организациите.
Оттам обясняват, че промяната ще доведе до над 30 млн. лв. спад на приходите от акциз на спиртни напитки и още 30 млн. намаляване на приходите от ДДС в държавния бюджет. Двете организации са гарижени, че с обявеното намерение за увеличение на акцизните ставки върху алкохолните напитки с 10-15% от началото на 2025 г. и са категорично против да се въвежда мярка от такъв мащаб без внимателно планиране, задълбочен анализ и диалог със заинтересованите страни.
От сектора сигнализират, че повишението на акциза на спиртни напитки ще увеличи нелегалното производство. Според предоставената статистика, в момента в сивия сектор е концентриран близо 50% от консумирания алкохол в страната. Наред с това под риск ще бъде поставено и общественото здраве.
В отвореното писмо се казва още, че въвеждането на промени в данъчното законодателство без диалог с бизнеса дни преди началото на прилагането им създава усещане за несигурност и непредсказуемост, които могат да имат тежки последици за индустрията и за държавния бюджет.
От сектора изтъкват, че повишаването на акцизите е сложна фискална мярка, която трябва да бъде съгласувана с всички засегнати страни, за да се избегнат негативните ефекти, а координацията и планирането на такова увеличение изискват задълбочен анализ.
От спиритсБЪЛГАРИЯ и НЛВК анализират и потенциалното въздействие от мярката в няколко направления, по отношение на:
Потребителите: Това на практика е данък върху потребителите. Повишаването на акцизите на спиртни напитки ще доведе до увеличение на крайните цени, което директно ще натовари домакинствата. Вместо да създава устойчиво увеличение на приходите, тази мярка ще натовари допълнително семейните бюджети, без да генерира допълнителни приходи за бюджета. Потреблението ще бъде тласнато допълнително към нелегални продукти и канали на разпространение.
Бизнес средата: Рязката промяна в регулациите поставя под риск стабилността на сектора, който осигурява пряка и непряка заетост на близо 350 000 души и значителни приходи за бюджета.
Секторът вече е изправен пред значителни предизвикателства
– драстично увеличение на цените на суровините, увеличение на разходите за труд, както и многократно увеличение на цените на енергоизточниците. Приемането на необмислената мярка ще доведе единствено до съкращаване на работни места и затваряне на малки и средни предприятия, което ще натовари допълнително социалната система на държавата.
Риск за общественото здраве: Мярката по никакъв начин не отчита и факта, че близо 50% от консумирания алкохол е България е нелегален (безакцизен). Съществува огромна „инфраструктура“ на територията на страната за производство на безакцизен алкохол, представляваща сив сектор, през който (по официални данни от МЗХ и ИАЛВ) преминават близо 50% от гроздето, както и други захаросъдържащи плодове. Те се дестилират в т.нар. селски казани (регистрирани, но на практика почти безконтролни 1500 обекта) и още над 6 000 други напълно нелегални обекти за дестилиране на алкохол.
На практика предлаганата от служебното правителство мярка ще насърчи развитието на нелегалния сектор.
Не трябва да забравяме, че нелегалното производство и търговия с алкохол са не само заплаха за приходите в бюджета, но и представляват сериозен риск за общественото здраве.
Държавните приходи: Непланирано увеличение на акцизите ще доведе до спад в официалните продажби, намалена събираемост и ръст на сивия сектор, което ще компрометира непредсказуемо очакваните фискални приходи.
Според спиритсБЪЛГАРИЯ и НЛВК опитът на други страни в Европейския съюз (ЕС) показва необходимостта от диалог и координация при въвеждането на подобни мерки. Двете организации посочват, че е наложен стандарт при провеждането на фискални промени от такъв мащаб те да се обявяват и обсъждане поне една година преди влизането им в сила. „Съществуват редица примери, които показват неефективността на подобни драстични увеличения на акцизите върху алкохола, с доказани щети върху държавните бюджети. Такива са данните от Естония, Швеция, Латвия, Финландия, Чехия и Полша, където след увеличаване на акцизите върху алкохола, официалните продажби спадат с двуцифрени проценти, докато нелегалната търговия нарасна значително“, се заявява още в отвореното писмо.
SafeNews припомня, че бюджет 2025 се внася в НС.
ЕКСКЛУЗИВНО! Бюджет 2025 се внася в НС – тесла за бираджиите и пушачите, добавки за пенсионерите